Zakład Iranistyki UJ zaprasza na drugą część listopadowej prelekcji Krzysztofa Żwirskiego poświęconej fotografii w Iranie. Po omówieniu jej XIX-wiecznych początków i zarysowaniu charakterystycznych tendencji tematycznych i estetycznych pora na współczesność, prelegent zamierza w swoim wywodzie podkreślić ciągłość tych tendencji, wyrażanych świadomie bądź mniej świadomie przez najgłośniejszych współczesnych fotografów z Iranu; wystąpienie będzie więc ukierunkowane kulturowo.
W jaki sposób fotoreporterzy irańscy rozwiązali odwieczny dylemat pomiędzy fotografią jako sztuką dla sztuki a ideałem pracy zaangażowanej? Jak niewinne z pozoru fotografie zmieniały obozy polityczne, służyły rządowej propagandzie wbrew intencjom twórców, jak wreszcie sami twórcy zmieniali poglądy dzięki samym fotografiom?
Dlaczego tak wiele Iranek chwyciło za aparaty, by wyrazić swój stłumiony gniew? Dlaczego upubliczniają swoje emocje w taki sam sposób, w jaki uprawiają politykę szyickie władze Iranu? O tych i innych paradoksach, o niezdrowej fascynacji śmiercią Kawe Golestana i mechanizmach przemocy symbolicznej na fotografiach zamierzam opowiedzieć w poniedziałek 21 stycznia w Zakładzie Iranistyki UJ.
Zakład Iranistyki UJ, ul. Podwale 7
godz. 18.15
Serdecznie zapraszamy!
Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.