Wyróżniona tegoroczną International Prize for Arabic Fiction pozycja libańskiego autora jest pierwszą odsłoną nowego projektu Biura Literackiego mającego na celu przybliżanie polskim czytelnikom literatury arabskiej. Wyjątkowość zapowiadanej premiery Druzów z Belgradu podkreśla fakt, że pozycja Rabiego Dżabira nie doczekała się jeszcze przekładu na język angielski. W ten sposób polski czytelnik będzie mógł poznać fascynującą prozę libańskiego autora jeszcze przed naszymi zachodnimi sąsiadami.
Akcja powieści toczy się w latach 60. XIX wieku. Wydarzenia rozpoczynają się tuż po zakończeniu wojny domowej w Libanie, gdy grupa druzyjskich bojowników, oskarżona o udział w masakrach chrześcijan, zostaje skazana na deportację do Belgradu. Oznacza to długą i niebezpieczną podróż do twierdzy na granicy Imperium Osmańskiego.
Hanna Jakub znalazł się w niewłaściwym miejscu i czasie – przebywał w porcie w dzień, w którym Druzowie rozpoczynali przymusową wędrówkę. Gdy ojciec jednego z nich przekupuje władze, by uwolnić syna, zamiast tegoż z członkami hermetycznej wspólnoty musi wyruszyć Jakub, wskazany przez strażników w sposób zupełnie przypadkowy.
Ostatnią nadzieją pechowego sprzedawcy jaj jest przebywający w porcie francuski konsul, który zauważa przerażonego nieszczęśnika. Niestety – przez zwodnicze tłumaczenie jego błagań Francuz zostaje przekonany, że Jakub jest Druzem dumnie przyznającym się do morderstwa chrześcijanina. W ten sposób rozpoczyna się wieloletnie wygnanie niewinnego człowieka.
W Druzach z Belgradu śledzimy losy banitów walczących o przetrwanie na Bałkanach w drodze do Serbii. Do ekstremalnych warunków dołączają trudne relacje między przedstawicielami wywodzącej się z izmailizmu druzyjskiej religii a chrześcijaninem. Opowieści więźniów przybliżają czytelnikowi czasy libańskiej wojny domowej – to częsty motyw w twórczości pisarza.
Urodzony w 1972 roku w Libanie Rabi Dżabir jest pisarzem i dziennikarzem. Debiutował w wieku 20 lat powieścią Sajjid al-atma (Władca Ciemności), którą nagrodzono nagrodą czasopisma “An-Nakid”. Niezwykle popularny w swoim kraju, wydał łącznie 18 powieści, m.in. Szaj aswad (Czarna herbata) czy Al-Farasza az-zarka (Niebieski motyl).
Przedostatnia powieść Dżabira Ameryka, opublikowana w 2010 roku, opowiadała o Syryjczykach podróżujących do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku. Znalazła się w ścisłym finale International Prize for Arabic Fiction. W tym roku Dżabir zdobył główną nagrodę właśnie za Druzów z Belgradu, zostając najmłodszym laureatem IPAF.
Anwar Hamed, palestyńsko-węgierski pisarz, poeta i krytyk literacki stwierdził w recenzji Druzów z Belgradu: “Niezależnie od tego, czy Rabi Dżabir spędził wiele dni poznając historię i geografię opisywanych czasów, czy po prostu polegał na swojej wyobraźni, udało mu się przenieść swoich bohaterów płynnie i wiarygodnie – autor czuje się w tych czasach lepiej, niż jego bohaterowie”.
W rozmowie przeprowadzonej z Dżabirem dwa tygodnie po ukazaniu się recenzji, autor wyjaśnia ten stan rzeczy: “Znam bardzo dobrze Bejrut z 1860 roku. Być może brzmi to dziwnie, ale spędziłem lata (od roku 1992 do 1995) na badaniach w piwnicznej bibliotece na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Spędziłem wiele godzin kserując osmańskie dokumenty”.
Źródło biuroliterackie.pl
Premiera książki została objęta patronatem portalu Bliskiwschod.pl
Książka do kupienia w księgarni poezjem.pl
Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.