Zapraszamy na warszawskie pokazy filmów i debaty w ramach przeglądu Patrzę na: islam, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam.
Wtorek, 22 września 2015 r. | państwomiasto
☛ Debata: „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie” | godz. 18.30
Prowadzenie: Michał Gąsior – dziennikarz natemat.pl, prelegenci: Anna Stefaniak – Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marta Widy-Behiesse – kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, Kamil Kamiński – fundacja Przestrzeń Wspólna, Piotr Ibrahim Kalwas- publicysta, pisarz.
☛ Film: Sztuka i rewolucja, reż. Marco Wilms | godz.20.00
zwiastun: https://vimeo.com/
Dokument Marco Wilmsa dokumentuje okres dwóch i pół roku historii Egiptu – począwszy od rozpoczętej w 2011 r. 2011 r. arabskiej wiosny, przez upadek Hosniego Mubaraka , aż do klęski Muhammada Morsiego i Bractwa Muzułmańskiego w 2013 r. W tym czasie młodzi ludzie wykorzystując sztukę w inny niż dotychczas sposób, walczą o „normalną” rzeczywistość.
Środa, 23 września 2015 r. | Kino Muranów
☛ Film otwarcia: Pieśni bez ojczyzny, reż. Ayat Najafi | godz.19.00
fragmenty filmu:
https://vimeo.com/
https://vimeo.com/
Od czasu rewolucji w 1979 roku w Iranie kobiety nie mogą śpiewać jako solistki. Mogą wykonywać pieśni publicznie jedynie w towarzystwie mężczyzn, lub tylko dla publiczności kobiecej. Kompozytorka Sara Najafi (prywatnie siostra reżysera) stara się przywrócić głos irańskim kobietom. Postanawia zorganizować w Teheranie koncert, w którym udział wezmą śpiewaczki z Iranu i Francji. Występ ma również upamiętnić i przypomnieć dokonania największych artystek irańskich sprzed 1979 roku. Czy uda się zorganizować koncert solistek i przekonać do niego irańskie władze?
☛ Debata: „Kobieta w islamie”
Prowadzenie: Ewa Kaleta,
prelegenci: Ayat Najafi, dr Marta Widy-Behiesse, Larisa Suleymanowa.
Patrzę na: Islam również w
Lublinie https://www.facebook.com/events/1018736864816769/
Białymstoku https://www.facebook.com/events/775445475914807/
i Łomży https://www.facebook.com/events/1688209294746038/
Wstęp na wszystkie wydarzenia przeglądu – wolny!
Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG
Organizatorem przeglądu jest fundacja Przestrzeń Wspólna | przestrzenwspolna.pl
Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.