14 czerwca odbędą się kolejne wybory prezydenckie w Iranie. Po ośmiu latach urzędowania kontrowersyjnego Mahmuda Ahmadineżada zastąpi nowy prezydent. O co toczy się obecnie rozgrywka na irańskiej scenie politycznej? Czy nowy prezydent jest w stanie wprowadzić znaczące zmiany? W jakim kierunku będzie po wyborach zmierzał Iran? Na te i inne pytania odpowie profesor Ramin Jahanbegloo, który za pośrednictwem skype’a skomentuje dla nas na żywo wydarzenia wyborcze w Iranie.
Rozmowę poprzedzi pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Our Times”, będącego doskonałym obrazem pokazującym jak w Iranie wygląda kampania wyborcza. Zapraszamy do udziału w „Irańskim wieczorze wyborczym”!
14 czerwca, godz. 18.00,Państwa miasto, ul. Andersa 29, Warszawa, wstęp wolny!
Program wieczoru:
18:00– Pokaz irańskiego filmu dokumentalnego „Our Times”, reż. RakhshanBani-Etemad, Iran 2002, (Uwaga: film w oryginalnej, perskiej wersji językowej z napisami w języku angielskim),
19:30– Rozmowa z profesorem Raminem Jahanbegloo, irańskim dysydentem, pracownikiem Centre for Ethics na Uniwersytecie Toronto oraz dyrektorem Projektu na Rzecz Demokracji w Iranie w Kanadyjskim Centrum Globalnego Bezpieczeństwa;
14 czerwca przez cały dzień w Państwo miasto specjalne irańskie menu! Świetna okazja, aby spróbować mało znanej, a wyśmienitej irańskiej kuchni!
O filmie „Our Times”:
Bohaterami filmu są osoby zaangażowane w irańskie wybory prezydenckie z 2001 roku. Kamera śledzi pełnych entuzjazmu młodych ludzi, którzy w nadziei na zmiany i marząc o lepszej przyszłości włączają się aktywnie w kampanię kandydata obozu reformatorów Mohammada Chatamiego. W filmie opowiadają o tym, czego oczekują od prezydenta, mówią o swoich marzeniach i pragnieniach. Następnie, reżyserka dociera do nielicznych kobiet, które postanowiły kandydować na stanowisko prezydenta Islamskiej Republiki. Mimo, że w Iranie władze nie dopuszczają kobiet do ostatecznej fazy wyścigu wyborczego, niektóre z nich wbrew systemowi starają się ubiegać o fotel prezydenta. Dlaczego, wiedząc że zostaną zdyskwalifikowane, kobiety zgłaszają swoje kandydatury? Czy uczestnictwo w wyborach zmieni coś w ich życiu?
Wydarzenie na Facebook’u.
Organizatorzy:
„Solidarni z Iranem” – program Instytutu Lecha Wałęsy
Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.