Festiwal jest spotkaniem nie tylko z podróżnikami, ale przede wszystkim z ludźmi, których oni spotkali po drodze i z kulturami odległych krajów. Nie chcemy pokazywać „walki z górą”, lecz opowieści o ludziach w górach mieszkających, nie chcemy przepraw przez pustynię, lecz refleksji nad stanem społeczności na pustyni żyjących. Nie chcemy „zdobywania Amazonii”, lecz rzetelnych informacji o Indianach i ich codziennym życiu.
Aktualności:
Gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Kultur Świta będzie Artur Domosławski.
Artur Domosławski jest reporterem współpracującym z tygodnikiem Polityka, autorem kilku książek o zróżnicowanej tematyce, ekspertem i znawcą Ameryki Łacińskiej.
Odwiedzi nas w przededniu oficjalnego wydania swojej nowej książki, pt. “Śmierć w Amazonii”.
W ramach IV Festiwalu Kultur Świata im. Tony’ego Halika planujemy następujące spotkania i prezentacje:
Piątek, 4-go października:
18.45 “Chadar” lodowa droga (Himalaje) (Bartosz Malinowski).Chadar od stuleci łączy krainy położone w samym sercu Himalajów Indyjskich…
20.00 Spotkanie z Arturem Domosławskim
w przededniu wydania jego najnowszej książki “Śmierć w Amazonii”.
21.50 Podróż do Serca Azji (Ania i Robb Maciąg). Podróż do Serca Azji to podróż w czasie. Podróz do miejsc gdzie ten czas się zatrzymał i miejsc gdzie się cofnął…
23.00 After party w klubie Bajka (ul. Łokietka 22)
Sobota, 5-go października:
10.00 Oprowadzanie po mieście-ogrodzie (Obornikach Śląskich)
12.00 Gra miejsko-wiejska na orientację (Góra Holteia – tzw. Grzybek)
Warsztaty:
15.00 Warsztaty kulinarne – wegetariańska kuchnia indyjska – prowadzi Bogusław Jarosław Pyż W Indiach szczególną wagę przykłada się do jedzenia. Posiłek jest nie tylko uzupełnieniem energii ale może być także sposobem wielbienia Boga.
15.00 Z wizytą w Ameryce Południowej (warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym) – prowadzi Aneta Skórnicka
Celem spotkania jest uwrażliwienie dzieci na drugiego człowieka i odpowiedzialne podróżowanie oraz uświadomienie im bogactwa wynikającego z różnorodności kultur, zwyczajów, języków.
16.45 Odpowiedzialne podróżowanie – prowadzi Borys BińkowskiPodróże to nie tylko hotele, autobusy, widoki, przygody i spotkani po drodze ludzie. Podróże to też olbrzymi ruch ludzi, którzy zmieniając miejsce pobytu zostawiają za sobą pieniądze.
Pokazy slajdów:
17.45 Sulawesi – Joanna Chudzian
Sulawesi to wyspa skrajności. Piękna i straszna zarazem…
19.00 Kakaowa Ghana (Borys Bińkowski). Świat, gdzie wciąż żywe są zwyczaje sprzed wieków, który jednocześnie przechodzi intensywną transformację ku nowoczesności…
20.00 Kazachstan (Julia Wizowska). Zamieszkuje go – w wyniku zawirowań historii – ok. 150 narodowości. A historia architektury Kazachstanu sięga czasów aktywności na Jedwabnym Szlaku…
21.00 Kurdystan iracki (Paweł Kozłowski). Kraj, którego nie ma na żadnej mapie – choć społeczność Kurdów to ponad 40 mln ludzi…
22.00 Po końcu świata – Majowie z Meksyku i Gwatemali (Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan) Antropologowie od kilkudziesięciu lat wróżą im zagładę, ale Majowie przetrwali już wiele końców świata…
23.00 After party w klubie Bajka (ul. Łokietka 22)
Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.