Dzięki wymianie Hamas chce doprowadzić do amnestii przetrzymywanych w Izraelu palestyńskich więźniów. Trwające pięć lat negocjacje były od dłuższego czasu martwe. Inicjatywa w sprawie Szalika jest drugim zasadniczym zwrotem dyplomatycznym wykreowanym przez porewolucyjne władze Egiptu. Wcześniejszym przełomem była udana mediacja w sprawie porozumienia pomiędzy rywalizującymi od 6 lat palestyńskimi frakcjami. Wewnatrzpalestyńska ugoda ma doprowadzić do wyborów parlamentarnych i prezydenckich oraz wzmocnić palestyńską pozycję negocjacyjną wobec Izraela.
Agencja al-Hayat donosi, że szef Brygad Qassama (militarnego skrzydła Hamasu) spotkał się w Kairze z szefem wywiadu Egiptu celem ustalenia warunków wymiany więźniów.
Negocjacje muszą zdobyć aprobatę Izraela. Szczegóły wymiany nie są znane. Nie wiadomo czy amnestia miałaby dotyczyć uwięzionych na podstawie oskarżenia o uczestnictwo w aktywności militarnej.
Szalit został porwany w czasie przeprowadzonej na pograniczu Izraela i Strefy Gazy akcji w roku 2006. Pojmanie Szalita było jedną z oficjalnych przyczyn nałożonej w 2006 roku i wciąż trwającej Izraelskiej blokady Strefy Gazy.
Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.