Porozumienie Hamasu i Fatahu

Przedstawiciele konkurencyjnych ugrupowań potwierdzili w środę (27.04.2011) podpisanie wstępnego porozumienia, które ma objąć utworzenie tymczasowego rządu jedności narodowej upoważnionego mandatem do ustalenia terminu wyborów.

Politycy obydwu ugrupowań spotami się w Kairze. Jak podaje egipska agencja MENA, Egipt wezwie strony porozumienia do finalizacji postanowień w przeciągu tygodnia.

Przedstawiciel Hamasu Izzat Ar-Riszhiq potwierdził podpasanie wstępnego porozumienia, które ma doprowadzić do finalnych uzgodnień w obecności szefów obydwu organizacji (Mahmuda Abbasa – Fatah i Khalida Maszala – Hamas).

Delegat Fatahu Azaam al-Ahmad zapowiedział, że ustanowiony w wyniku porozumienia gabinet będzie odpowiedzialny za przygotowanie wyborów parlamentarnych i prezydenckich w przeciągu roku.

Porozumienie spotkało się z natychmiastową reakcją ze strony Izraela. Premier Beniamin Netanjahu skomentował palestyńską inicjatywę mówiąc: „Porozumienie otwiera Hamasowi drogę do przejęcia kontroli nad Zachodnim Brzegiem Jordanu (…) Władze Autonomii Palestyńskiej będą musiały wybrać pomiędzy porozumieniem z Hamasem a pokojem z Izraelem. Pokój z Izraelem w warunkach współpracy z Hamasem nie będzie możliwy. Idea porozumienia z  organizacją, która chce zniszczyć Izrael świadczy o słabości władzy prezydenta Abbasa”.

Reakcję izraelskiego premiera skomentował przedstawiciel Fatahu, Nabil Abu Rudeina, który zaznaczył, że kwestia porozumienia pomiędzy organizacjami jest wewnętrzną sprawa palestyńską, a decyzje ich przedstawicieli muszą być autonomiczne od Izraelskich nacisków.

W międzyczasie, stanowisko zajęła administracja amerykańska, której przedstawiciel Tommy Vietor podkreślił, że ustanowiony w wyniku porozumienia rząd będzie musiał zaakceptować warunki Kwartetu Bliskowschodniego: wyrzec się przemocy, zaakceptować dotychczasowe porozumienia podpisane przez przedstawicieli Izraela i OWP oraz uznać izraelskie prawo do egzystencji.

Konflikt pomiędzy obydwoma frakcjami trwa od połowy lat 90-tych, kiedy to w wyniku porozumienia pomiędzy Izraelem a przedstawicielami Fatahu palestyńskie służby bezpieczeństwa rozpoczęły kampanię wymierzoną w zwolenników Hamasu.

Relacje pomiędzy rywalizującymi organizacjami pogorszyły się w styczniu 2006, kiedy Hamas odniósł spektakularne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. W wyniku wyborów doszło do utworzenia rządu jedności narodowej, który spotkał się wówczas z międzynarodowym bojkotem. Naciski międzynarodowe oraz rywalizacja na polu objęcia nadzoru nad palestyńskimi służbami bezpieczeństwa doprowadziły do rozpadu gabinetu. W czerwcu 2007 Hamas przejął władzę na Strefą Gazy usuwając polityków Fatahu. Przedstawiciele Fatahu powołali zaś konkurencyjny gabinet na Zachodnim Brzegu Jordanu, który rozpoczął fale aresztowań członków Hamasu. Rozpad rządu doprowadził wówczas do nałożenia trwającej do dziś Izraelskiej blokady Strefy Gazy. Wewnętrzne podziały uniemożliwiły ponadto Palestyńczykom zajęcie wspólnego stanowiska względem rokowań z Izraelem. Począwszy od roku 2007 role mediatora pomiędzy Fatahem a Hamasem pełni Egipt, podpisane w środę porozumienie zostało osiągnięte dzięki mediacji Egipskiego Ministra Spraw Zagranicznych Murada Muafiego.

 

Źródła: Maan News Agency, MENA

Tags: , , ,