Jemen – ludzie wciąż na ulicach

fot. Atiaf Alwazir, womanforyemen.org

W momencie gdy w Jemenie trwają rozmowy opozycji ze sprawującym władzę, Ali Abdullah Salehem, żołnierze lidera zabili co najmniej dwie osoby.

fot. Atiaf, womanforyemen.org

Mohammed Qahtan, rzecznik jemeńskiej opozycji, stwierdził, że po uzgodnieniach szczegółowych warunków negocjacji oraz po otrzymaniu zapewnień ze strony USA i niektórych państw europejskich, opozycja postanowiła wydać decyzje odnośnie ustaleń Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC). Sekretarz generalny GCC, Abdullatif al-Zayani, otrzymał 23 kwietnia oficjalną zgodę opozycji jemeńskiej na większość ustaleń negocjacyjnych Rady. GCC zaproponowało, że Saleh będzie mógł zastać przy władzy przez 30 dni od momentu podpisania umowy w Zatoce Perskiej, oraz iż on, jego rodzina i współpracownicy po odejściu otrzymają immunitet. Opozycja nie miała jednak zaufania co do powstania rządów jedności narodowej.

25 kwietnia opozycja wycofała się jednak z tych obaw i oznajmiła, że planuje włączyć się do rządu jedności po odejściu Saleha.

Opozycja oraz większa część społeczeństwa jemeńskiego żąda ustąpienia rządzącego od 23 lat Saleha. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z ustępstw na jakie poszła opozycja. Protestujący na ulicach Jemenu i promujący demokrację tłum wzywał wczoraj do nieufności wobec założeń Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Grupa manifestujących jest wciąż silna. W poniedziałek, zgodnie z doniesieniami Reuters, podczas ulicznych demonstracji dwie osoby zostały zabite i wiele ranionych.

Tags: , , ,