Handel bronią między Iranem a Północną Koreą

Według przedstawionego przez Narody Zjednoczone w piątek (13.05.2011) raportu, Iran i Korea Północna prowadziły regularną wymianę technologii balistycznej, gwałcąc tym samym sankcje nałożone na Phenian.

Raport informuje, że „transport miał przeładunek w sąsiadującym kraju.” Raport jest tajny, nie znamy więc szczegółów tej wymiany. Reuters w rozmowie z kilkoma dyplomatami Narodów Zjednoczonych, którzy chcieli pozostać anonimowi, dowiedział się, że trzecim krajem są Chiny.

Raport został złożony w piątek (13.05.2011) do Rady Bezpieczeństwa ONZ przez panel ekspertów nadzorujących przestrzeganie sankcji nałożonych na Koreę. Embargo nałożone przez ONZ na Phenian obejmowało zakaz handlu bronią nuklearną i rakietową jak i uzbrojeniem. Sankcje nałożone zostały również na handel z poszczególnymi firmami w Korei.

Cytowany przez Reutersa fragment raportu informuje że zakazane ładunki przewożone były w sposób regularny przez samoloty Air Koryo i Iran Air.

Kilkoro dyplomatów Rady Bezpieczeństwa stwierdziło, że Chiny są niezadowolone z raportu i zapewne nie zezwolą na jego upublicznienie. W tym momencie jedynie 15 członków rady ma pełny dostęp do raportu.

Chiński przedstawiciel panelu ekspertów nie zatwierdził raportu, co opóźniło złożenie dokumentu o 24 godzin.

Jak podaje Reuters, kolejnym dowód na współpracę Północnej Koreii z Iranem miał ujawnić się podczas parady wojskowej październiku 2010 r., kiedy to Korea Północna zaprezentowało nowe głowice do rakiet Nodong. Zgodnie z cytowanym przez agerncję raportem głowice wykazywały „ogromne podobieństwa w budowie z głowicą irańskiej rakiety Shahab-3.”

 

Tags: ,