Iracki lider al-Kaidy zabity w więzieniu

W irackim więzieniu został dziś zabity jeden z liderów al-Kaidy – Abu Huzaifa Al Batawi. Został zastrzelony podczas próby ucieczki, podczas której doszło do wymiany ognia. Łącznie zginęło 17 osob.

Abu Huzaifa Al Batawi, lider Islamskiego Państwa Irackiego – najbardziej wpływowej komórki Al-Kaidy w Iraku – został zastrzelony, gdy wraz z innymi więźniami próbował obezwładnić strażników więzienia i uciec. Jak twierdzi rzecznik prasowy do spraw bezpieczeństwa, Qassim al-Moussawi, w momencie, gdy al Batawi był prowadzony przez korytarze więzienia wyrwał broń jednemu ze strażników. Więźniowi udało się zabić kilku policjantów oraz pracowników ministerstwa i przekazać broń współwięźniom. Osadzeni kontrolowali część budynku przez kilka godzin zanim oblężenie zostało powstrzymane przez grupę SWAT. Al Batawi oraz dziewięciu innych więźniów zostało na miejscu śmiertelnie postrzelonych, wielu zostało rannych. Postrzeleni więźniowie najpierw zostali przewiezieni do szpitala al-Kindi a następnie przewiezieni w nieznane miejsce.

Według Moussawiego siedmiu strażników zostało zabitych podczas zamachu.

Zdarzenie miało miejsce w zakładzie zamkniętym ministerstwa spraw wewnętrznych, które miało być najsilniej strzeżonym ośrodkiem w kraju. Według agencji Reuters więzienie mieści 250 więźnów, w tym wielu przedstawicieli al-Kaidy.

Al Batawi był oskarżony o zorganizowanie 31 października ataku na kościół katolicki w Bagdadzie, w którym zginęło 68 osób.

 

Tags: ,