Iran. Kara oślepienia mężczyzny kwasem odroczona

Wykonanie kontrowersyjnego wyroku sądowego oślepienia mężczyzny przy pomocy kwasu zostało wczoraj, 14 maja, odroczone.

Movahedi miał zostać oślepiony w sobotę w południe lokalnego czasu w teherańskim szpitalu w obecności personelu medycznego. Wyrokiem miało być wpuszczenie 5 kropel kwasu siarkowego do każdego oka. Jak donosi Al-Dżazira w szpitalu pojawiła się również ofiara skazanego, Ameneh Bahrami. Ameneh poznała skazanego w 2002 roku na uniwersytecie. Po kilkukrotnej odmowie propozycji małżeńskiej Movahedi zaatakował Ameneh kwasem, który doprowadził do poważnych ran i oślepił 24-latkę.

Prawo irańskie dopuszcza kontrowersyjny wyrok zgodnie z zasadą oko za oko, ząb za ząb, która jest aplikowana szczególnie w przypadkach morderstw i okaleczeń. Bahrami uporczywie dążyła do wydania wyroku oślepienia na swoim agresorze. Poszkodowana twierdzi, że może to powstrzymać innych od podobnych zachowań. W ciągu ostatnich lat odnotowano wiele takich przypadków w Iranie.

Ameneh Bahrami pojawiła się w szpitalu, ponieważ chciała własnoręcznie wykonać wyrok. Jak powiedziała w wywiadzie dla Al-Dżaziry „werdykt jest zgodny z prawem i chciałabym wykonać go sama. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to medyk wyznaczony przez sąd tego dokona.”

Wyrok został odłożony bez wyznaczenia kolejnej daty. Byłby to pierwszy taki wyrok w Iranie. Jak podaje Al
-Dżazira, ze względu na duże zainteresowanie zachodnich mediów, urzędnicy sądowi postanowili przesunąć wykonanie wyroku.

Organizacje praw człowieka kierują swój protest, przeciwko wyrokowi. Amnesty International, nazwało wyrok nieludzkim, równym torturom.

Tags: , ,