Osama Bin Laden zabity w operacji wojskowej USA

Bin Laden zginął we własnej kwaterze w okolicach Islamabadu (północny Pakistan) w niedzielę 1 maja. Pobrane próbki DNA potwierdziły tożsamość. Szef al-Kaidy został zabity strzałem w głowę, wraz z nim zginęły cztery inne osoby, jedną z nich był najprawdopodobniej syn Bin Ladena. Ciało szefa al-Kaidy zostało wrzucone do północnych wód Zatoki Perskiej.

Informacja o zabójstwie Bin Ladena została przekazana w specjalnym orędziu Prezydenta Baracka Obamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

„Dzisiejszej nocy melduje amerykanom oraz wszystkim ludziom na całym świecie, że Stany Zjednoczone przeprowadziły operację, w której zginął Osama Bin Laden – terrorysta odpowiedzialny za śmierć tysięcy niewinnych ludzi. Operacja została przeprowadzona na moje polecenie. Sprawiedliwości stało się zadość (…) Jednocześnie ponownie potwierdzam, że Stany Zjednoczone nie są i nigdy nie będą w stanie wojny z Islamem.”

Jak sugerują agencje operacja mogła być przeprowadzona przy pomocy służb pakistańskich. Amerykański i pakistański wywiad natrafiły na ślad już we wrześniu 2010. Do konkretnego miejsca kryjówki Bin Ladena CIA trafiło dzięki śledzeniu kurierów al-Kaidy. Jak donosi New York Times Pentagon wiedział o miejscu pobytu Bin Ladena już od początku marca br.

Śmierć Bin Ladena nie powinna mieć większego znaczenia dla powodzenia operacji afgańskiej, gdzie koalicyjne wojska walczą z siłami Talibów. Niedzielna operacja nie stanowi również zasadniczego zwrotu w wojnie z al-Kaidą, która działa jako organizacja o strukturze sieci, gdzie decyzje zapadają autonomicznie od centrali, komórki są niezależne organizacyjnie I finansowo, a sama struktura rozrasta się przyłączając samoczynnie różnorakie mniejsze grupy terrorystyczne. Miejsce Bin Ladena zajmie najprawdopodobniej jego najbliższy współpracownik i główny ideolog al.-Kaidy, Egipcjanin Ajman Zawahiri. Miejsce pobytu Zawahiriego nie jest znane.

Wiadomość o śmierci przywódcy Al-Qaidy wznieciła fale entuzjazmu na amerykańskich ulicach. Największe zgromadzenie świętujących miało miejsce w Nowym Jorku na placu ‘Times Square’, oraz w okolicach ‘Groud Zero’. Wiwatujący amerykanie obejżeli orędzie Prezydenta Obamy, który określił operację mianem “przełomu i największego sukcesu w wojnie z al-Qaidą”. Tysiące amerykanów słuchających prezydenta nie kryło radości. Sądząc po relacjach korespondentów wielu z wiwatujących postrzega zabójstwo Bin Ladena jako osobisty sukces Baracka Obamy, jest to kapitał, po który prezydent sięgnie zapewne przy okazji przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Lista najważniejszych zamachów al-Kaidy.

7.08.1998 – Samochody pułapki eksplodowały przed ambasadami Stanów Zjednoczonych w Nairobi (Kenia) i Dar es-Salaam (Tanzania), zabijając 224 osoby, w tym 12 obywateli amerykańskich. W odwecie siły USA zaatakowały bazy  al Kaidy w Afganistanie i Sudanie.

12.10.2000 – ginie 17 marynarzy amerykańskiego niszczyciela USS Cole w Adenie (Jemen).

11.09. 2001 – Około 3000 osób ginie w serii ataków z użyciem porwanych samolotów, terroryści uderzają w wieże World Trade Center i Pentagon; czwarty samolot rozbija się w Pensylwanii.

11.04.2002 – Samochód ekspolodował na tunezyjskiej wyspie Dżerba, zabijając 14 Niemców, 5 Tunezyjczyków i Francuza.

12.10.2002 – 202 osoby giną od w zamachu bombowym na indonezyjskiej wyspie Bali. Do ataku przyznała się powiązana z al Kaidą grupa Dżamat Islamija.

16.05.2003 – 45 osób, w tym 13 zamachowców samobójców, zginęło w atakach bombowych w Casablance w Maroku.

19.08.2003 – 22 osoby, włączając wysłannika sekretarza generalnego ONZ Sergio Vieira de Mello, zginęły w wybuchu w kwaterze ONZ w Bagdadzie. Zamach przeprowadził związana z al-Kaidą organizacja dowodzona przez Abu Musaba al-Zarkawiego.

11.03.2004  – 191 osób zginęło, a 1900 poniosło rany w zamachu w Madrycie.

7.07.2005 – 52 osoby zginęły i około 700 zostało rannych w zamachach bombowych na trzy pociągi metra i autobus w Londynie.

9.10. 2005 – W zamachach bombowych w stolicy Jordanii Ammanie zginęło 57 osób.

Do ataków przyznał się iracki odłam al Kaidy.

11.04. 2007 – Zamachowcy-samobójcy zabili 33 osoby w centrum Algieru.

Do zamachów przyznała się al Kaida Islamskiego Maghrebu.

11.12.2007 – 41 osób, w tym 17 pracowników ONZ, zginęło w wybuchu w Algierze.

25.01.2010 – Co najmniej 36 ofiar zginęło w trzech zamachach bombowych w stolicy Iraku, Bagdadzie.
Zródła: al-Jazira, Reuters, New York Times, PAP.

Tags: , , , ,