Palestyńskie porozumienie w Kairze

Reprezentanci 13 palestyńskich frakcji podpisali w Kairze treść porozumienia, które  kończy  długie –  trwające 18 miesięcy mediacje. Zgodnie z ustaleniami strony maja powołać rząd, który w przeciągu roku przeprowadzi wybory.

Dokładny mechanizm powołania gabinetu nie jest znany. Jak donosi AFP formą przejściowa mają być  trzy niezależne tymczasowe komitety, które będą pracować nad najbardziej spornymi kwestiami oraz na bieżąco implementować rozporządzenia.

Porozumienie odbyło się przy szerokiej reprezentacji – włączając wszystkie partie skupione w OWP oraz nie należący do organizacji Hamas. Jak podkreślają sami politycy podpisany dokument jest dużym sukcesem i wyrazem chęci współpracy.

Kulisy porozumienia odkrył Walid al-Awad, członek politbiura Palestyńskiej Partii Ludowej, który wypowiedział się dla agencji AFP

„Podpisaliśmy układ pomimo zastrzeżeń. To co jest dla nas najważniejsze, to praca ponad podziałami w imię narodowego interesu (…) Przedyskutowaliśmy wszystkie kwestie sporne, każdy z reprezentantów mógł się wypowiedzieć.”

Jak podaje AFP kwestię sporne dotyczą głownie zarządzaniem strukturami sił bezpieczeństwa które mają objąć nie tylko Fatah ale i Hamas czy LPWP (Ludowa Partia Wyzwolenia Palestyny) – a więc organizacje, które nie wyrzekły się prawa do walki zbrojnej. Zadanie reorganizacji struktur bezpieczeństwa w tym sposobów ich finansowania oraz mechanizmów hierarchii będzie należało do jednej z komisji

Zadaniem innej komisji będzie reorganizacja struktur OWP (Organizacji Wyzwolenia Palestyny) tak by mogła ona włączyć Hamas.

Trzecia komisja ma się zająć przygotowaniem wyborów. Porozumienie wzywa ponadto do ustanowienia trybunału, który przeprowadzi amnestię więźniów politycznych pojmanych podczas konfliktu Fatahu z Hamasem.

Zgodnie z ustaleniami kwestia negocjacji z Izraelem pozostaje w rękach OWP – czyli organizmu uznawanego za społeczność międzynarodową do reprezentowania Palestyńczyków na polu dyplomacji . Pomimo tego, porozumienie spotkało się z natychmiastową krytyką ze strony Izraela. Podczas spotkania z byłym premierem Tonym Blairem w Jerozolimie Netanjahu zadeklarował: ‘Wzywam Abbasa do wycofania się z porozumienia z Hamasem i powrotu na ścieżkę pokoju.”

Palestyńska rekoncyliacja jest niewatpliwym skukcesem Egipskiej dyplomacji, która zwieńczyła długi wysiłek poprzedniego obozu. Jak komentował wydarzenie negocjator Hamasu Mahmud Zahar – Egipscy negocjatorzy nie byli tak wymagajacy jak podczas nadzoru Mubaraka i jego ekipy.

Tags: , ,