Wybuch w Iraku zabił dziś rano 21 osób oraz ranił kolejne 75

Rozpędzony, wypełniony ładunkiem wybuchowym samochód uderzył w blokadę przy posterunku policji w Hilla (centralny Irak, 50 km na południe od Bagdadu). Co najmniej 21 funkcjonariuszy policji zostało zbitych, kilkudziesięciu odniosło ranny.

Samochód wjechał na plac w momencie gdy policjanci przeprowadzali zmianę warty.

Hamid al-Milli, członek Rady Prowincji Babil poinformował, że samochód samobójcy był załadowany co najmniej 150–cio kilogramowym ładunkiem trotylu. Zabici policjanci nie zdarzyli zastrzelić kierowcy.

O atak podejrzewa się iracką jednostkę al-Kaidy, która po zabiciu bin-Ladena mogła spróbować zademonstrować siłę. Jest to już drugi wybuch w Iraku od śmierci przywódcy al-Kaidy. Władze Iraku zaostrzyły środki bezpieczeństwa spodziewając się agresji.

Pogarszające się sytuacja w kraju powoduje do dyskusji nad zasadnością wycofania wojsk USA. Do końca bieżącego roku 46000 amerykańskich żołnierzy ma opuścić kraj. W obliczy rosnącej fali agresji zaplanowane wycofanie wojsk może stać się przedmiotem dyskusji.

Zamach stał się przyczynkiem do dyskusji nad poziomem bezpieczeństwa Irackich posterunków.

Władze lokalne oskarżają organy centralne om brak wsparcie, odpowiedniej organizacji posterunków i fortyfikacji budynków.

Przewodniczący Rady Prowincji Babil Kadim Tuman donosił reporterom: ‘Budynek nie posiadał odpowiednich wzmocnień. Policja operuje bez odpowiedniego wyposażenia, brakuje nam systemu wczesnego wykrywania ładunków wybuchowych. Dodatkową słabością jest organizacja, już sama zmiana warty była idealnym momentem dla zamachowca.’

Hilla jest w większości miastem Szyickim, które ze względu na położenie (bliskość tzw. trójkąta śmierci) jest częstym obiektem ataków. Mimo, że żadna organizacja nie wzięła jeszcze odpowiedzialności za atak, to jego forma nosi znamiona zamachu al-Kaidy

Dzisiejszy zamach jest drugim wybuchem w tym tygodniu. We wtorek samochód – pułapka eksplodował w zatłoczonej kawiarni w Szyickiej enklawie Bagdadu, śmierć poniosło 16 osób. Wszyscy zabici było mężczyznami, którzy zginęli oglądając transmisję meczu.

Szef irackiego wywiadu Mahdi Hadi al-Fikkaiki zapowiedział intensywne śledztwo.

Zródała: Associated Press, Reuters

Tags: , , , , ,