Czy żołnierze amerykańscy opuszczą Afganistan?

Żołnierz amerykańskiej piechoty (fot. NATO)

We wczorajszym przemówieniu do narodu amerykańskiego Barak Obama zapowiedział, że 23000 żołnierzy USA opuści Afganistan do końca sierpnia 2012.

Żołnierze mają wyjeżdżać z terenów Afganistanu w kilku turach. Pierwsza – bardzo liczna – grupa 10000 żołnierzy opuści kraj w miesiącach letnich, czyli w ciągu dwóch miesięcy. Prezydent zapowiedział również, że do końca 2014 odda władzę Afgańczykom.

W koalicyjnej armii jest obecnie 132 tysięcy żołnierzy z 47 krajów. Amerykanie stanowią najważniejszą siłę w koalicji. Około 90 tys. żołnierzy to obywatele USA. Dla porównania drugi co do wielkości, brytyjski kontyngent w Afganistanie liczy 9500 żołnierzy.

Jak argumentował prezydent Obama wiele z założonych celów Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) zostało zrealizowanych. Część południowych terenów kraju  niegdyś kontrolowanych przez Talibów zastało przejętych przez koalicję.

Talibowie rządzili w Afganistanie w latach 1996-2001, do momenty inwazji sił koalicyjnych. Jak wczoraj przypomniał Barak Obama główna przyczyną inwazji, była chęć zmniejszenia wpływów al-Kaidy w tym rejonie. Talibowie udostępnili bowiem teren Afganistanu jako pole manewrowe dla al-Kaidy. Zgodnie ze stanowiskiem administracji USA wycofanie wojsk amerykańskich jest możliwie gdyż, pozycja Talibów osłabła.

Zastanawia jedynie fakt, że od 2009 roku kontyngent amerykański w Afganistanie prawie się potroił. Zatem wycofanie 23 tysięcy żołnierzy będzie raczej próbą powrotu do oryginalnej koncepcji, nie rzeczywistym wycofaniem. Tym bardziej, że Amerykanie są aktualnie w trakcie budowy ogromnych baz militarnych na terenie kraju, co zapowiada, że obecność wojsk Stanów Zjednoczonych po oficjalnym przekazaniu władzy w 2014 będzie silna.

Barak Obama zapowiedział również konieczność włączenia Talibów do rozmów pokojowych. Tylko takie ugody, które będą włączać Talibów mogą przynieść pokój w kraju.

Talibowie natomiast skomentowali wczorajsze 15 minutowe przemówienie jako nie wnoszące nic do konfliktu. Jak mówią, tylko całkowite i natychmiastowe wycofanie się z Afganistanu przyniesie pokój. Talibowie w emailu rozesłanym do mediów napisali:

Islamski Emirat Afganistanu jeszcze raz chce podkreślić, że rozwiązaniem kryzysu afgańskiego będzie całkowite i natychmiastowe wycofanie wszystkich obcych wojsk i dopóki to się nie stanie, będziemy z dnia na dzień intensyfikować naszą walkę zbrojną.

Walka z Talibami pochłonęła już wiele ofiar. Zginęło około 1600 amerykańskich żołnierzy, z czego 650 w czasie ostatnich 18 miesięcy. Od 2006 roku według doniesień NATO zginęło również około 10,000 afgańskich cywili. Jako główny powód zmniejszenia kontyngentu, Obama podaje pogorszenie się gospodarki Stanów Zjednoczonych. Jak mówił w wystąpieniu:

Nie możemy przymykać oczu na tak kosztowne działania zbrojne, jeśli zbyt mocno obciążają naszą gospodarkę.

Wojna w Afganistanie kosztuje 110 miliardów dolarów rocznie.

Polski kontyngent w Afganistanie ma 2560 żołnierzy. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało w czerwcu ubiegłego roku, że wycofa większość żołnierzy do końca 2012 roku.

Źródła: ISAF/NATO, al-Jazeera, Reuters, MON

Tags: , ,