Eskalacja zamachów na polityków afgańskich

Tylko w tym miesiącu talibowie dokonali dwóch śmiertelnych zamachów na wysokich urzędników administracji afgańskiej. Lista politycznych zabójstw jest jednak dłuższa. Poniżej najważniejsze afgańskie zamachy / likwidacje przeprowadzone w latach 2007 – 2011. Statystyka pokazuje, że zamachy stają coraz bardziej aktualną metodą walki z afgańską władzą.

Jan Mohammed Khan, były Gubernator Urzugan, doradca prezydenta Karzaja.

Zabity 18 lipca 2011.

Khan pełnił rolę gubernatora do roku 2006. Jego urząd był przedmiotem powszechnej krytyki. Khanowi zarzucano korupcję i nepotyzm. Od 2006 r. mieszkał w Kabulu, powszechnie uważany był za „szarą eminencję” prezydenckiego otoczenia.

Został zabity we własnym domu, zginął w wyniku zamachu samobójczego. W eksplozji zginął również afgański parlamentarzysta, Hashim Watanwal oraz pełniący rolę ochrony oficer policji. Do zamachu przyznali sie talibowie.

Ahmed Wali Karzaj, Przewodniczący Rady Guberni Kandahar.

Zabity 12 lipca 2011.

Ze względu na swoją funkcję był uznawany za jednego z najbardziej wpływowych polityków Afganistanu. Po raz pierwszy został wybrany w roku 2005. Był osobą kontrowersyjną; zarzucano mu między innymi wątpliwe kontakty z lokalnymi watażkami, parającymi się przemytem opium. Podejrzewano go również o szpiegostwo na rzecz CIA. Posiadał amerykańskie obywatelstwo.

Karzaj został zabity przez zaufanego sobie współpracownika. Zginą zastrzelony we własnej łazience. Zamach był typową egzekucją, zabójca oddał dwa prezycjne strzały: w serce i głowę, po czym został zastrzelony przez ochroniarzy.

Podczs pogrzebu Karzaja następnego dnia zamachowca samobójca zdetonował ładunek, kóry zabil 4 osoby.

Mohammed Daud, zwierzchnik sił policyjnych północnego Afganistanu.

Zabity 28 maja 2011.

Daud pełnił również funkcję dowódcy elitarnego 303 oddziału Korpusów Pamirskich.

Urząd pełnił od roku 2010. Był powszechnie uważany za kreatora i praktyka skutecznej i konsekwentnej strategii zwalczania talibów. Przypisuje mu się wiodąca rolę w udanych operacjach, które zniwelowały wpływ talibów w północnym regionie kraju.

Daud zginął w przeprowadzonym przez talibów ataku bombowym w Taloqan, wraz z nim śmierć poniosło 6 osób.

Generał Khan Mohammed Mudżahid.

Zabity 15 kwietnia 2011.

Mudżahid był szanowanym lokalnie wojskowym, który zdobył sławę wojownika w czasie sowieckiej okupacji Afganistanu (1979 – 1989). Przywódca klanowy i uczestnik negocjacji z lokalnymi przywódcami talibów. Zanim zginął przetrwał dwie wcześniejsze próby zamachów.

Zginął w skutek zamachu dokonanego przez samobójcę, wraz z nim śmierć poniosło trzech ochroniarzy.

Zamachowiec wjechał załadowanym ładunkami wybuchowymi motocyklem w samochód Ashany.

Funkcję gubernatora pełnił 9 miesięcy. W roku 2009 przeżył zamach samobójczy, który zabił kilku członków Rady Prowincji Kandaharu.

Mohammed Omar, Gubernator Kunduz.

Zabity 8 października 2010.

W czasie wojny, jaka wybuchła po wycofaniu sowietów (1989), był członkiem islamskiej organizacji Dawah. Wcześniej pełnił funkcję mera Taloqan.

Wraz z upadkiem Talibów (2001) został wybrany na zarządcę prowincji Baghlan, funkcję pełnił do roku 2003. Następnie objął funkcję gubernatora Kunduz.

Zginął w Taloqan w eksplozji w meczecie.

Dr. Abdullah Laghmani, zastepca szefa Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa.

Zginął 2 września 2009.

Zanim objął stanowisko w dowództwie bezpieki, służył jako oficer wywiadu Aliansu Północnego – organizacji jednoczących watażków północy kraju przeciwko talibom. Wraz z inwazją USA (2001) objął urząd szefa wywiadu aliansu. Następnie awansował na centralne stanowisko kierownicze.

Zginął w wyniku zamachu samobójczego w Laghman.

Sayyed Mustafa Kazemi, deputowany, były MInister Handlu.

Zabity 6 października 2007.

Był jednocześnie rzecznikiem „Zjednoczonego Frontu Narodowego,” opozycyjnego bloku parlamentarnego. Powszechnie uważany za wpływowego parlamentarzystę.

Zginął w czasie inspekcji cukrowni w położonej na północy kraju prowincji Baghlan. Wraz z nim w wybuchu zdetonowanym przez zamachowca samobójcę poległo 25 innych osób, w większości parlamentarzystów.

Abdul Sabur Farid Kohistani.

Zabity 3 maja 2007.

Był politykiem doświadczonym w okresie wojny domowej lat 90-tych. Przez lata związany z postacią watażki Gulbuddina Hekmatyara. Był wieloletnim członkiem „Partii Boga” – dowodzonej przez Hekmatyara islamskiej organizacji politycznej. Urząd premiera pełnił od 6 lipca 1992 do 15 sierpnia tego samego roku. Następnie był deputowanym wyższej izby parlamentu Zgromadzenia Narodowego.

Zginął zastrzelony przed swoim domem w Kabulu.

Najbardziej poszukiwane przez zamachowców cele:

Hamid Karzaj – Prezydent Afganistanu, przetrwał pięć zamachów, ostani w 2008 roku.

Mohammed Gulab Mangal – Gybernator Prowincji Helmand, przetrwał  co najmniej 4 zamachy, ostatni w maju 2011

Źródła: al-Jazeera.

Tags: , , ,