Human Rights Wath – egzekucja 53 osób w Libii

Jak uważa Human Rights Watch  (HRW), 53 zmarłych, to grupa zwolenników Kaddafiego. Zostali zamordowanych w hotelu w Syrcie w ubiegłym tygodniu. Hotel znajdował się w rejonie miasta kontrolowanym przez rebeliantów już przed popełnieniem mordu.

Human Right Watch wzywa Narodową Radę Tymczasową do przeprowadzenia natychmiastowego dochodzenia w sprawie tej domniemanej masowej egzekucji i doprowadzenia winnych przed sąd.

Znaleźliśmy 53 rozkładające się ciała, przypuszczalnie zwolenników Kaddafiego, w opuszczonym hotelu w Syrcie, niektórzy mieli związane ręce z tyłu. powiedział Peter Bouckaert, dyrektor do spraw kryzysowych  w Human Rights Watch, który badał zabójstwa. Władze libijskie powinny natychmiast interweniować i pociągnąć do odpowiedzialności winnych.

Przedstawiciele Human Rights Watch w dniu 23 października 2011 odnaleźli rozkładające się szczątki w Hotelu Mahari w dzielnicy 2 w Syrcie. Ciała zostały znalezione w ogrodzie przed hotelem, najprawdopodobniej w miejscu, w którym została dokonana egzekucja.

Zgodnie z zeznaniami świadków przesłuchiwanych przez HRW, rebelianci przejęli tę część Syrty na początku października. Na wejściu i ścianach hotelu wypisane były nazwy kilku brygad NRT.

Stan zwłok wskazuje, że ofiary zginęły około tygodnia przed ich odkryciem przez HRW, między 14 i 19 października. Ślady krwi na trawie, dziury po kulach widoczne w ziemi, i zużyte magazynki karabinów AK-47 i FN-1 rozrzucone wokół miejsca, w którym znaleziono ciała, sugerują, że niektóre, jeśli nie wszystkie osoby, były w tym miejscu zastrzelone.

Wszystkie ciała były w podobnym stadium rozkładu, co sugeruje, że wszyscy zginęli w przybliżeniu w tym samym czasie. Niektóre osoby miały ręce związane z tyłu plastikowymi opaskami. Niektóre z ofiar miały zabandażowane ciężkie rany, co sugeruję, że były leczone przed śmiercią.

W momencie kiedy HRW dotarła do hotelu około 20 mieszkańców Syrty wkładało zwłoki do worków i przygotowywało pochówek. Mieszkańcy twierdzili, że odkryli ciała 21 października, kiedy walki w Syrcie się zakończyły i kiedy mogli bezpiecznie wrócić do domów. Cztery osoby zostały zidentyfikowane jako mieszkańcy Syrty: Ezzidin al-Hinsheri, były urzędnik rządu Kadafiego, oficer Muftah Dabroun i dwóch mieszkańców Syrty, Amar Mahmoud Saleh i Muftah al-Deley.

Osoby zajmujące się ciałami stwierdziły, że przypuszczają, że wszyscy martwi to mieszkańcy Syrty, niektórzy rzeczywiście mogli być zwolennikami Kadafiego. Powiedzieli, że najprawdopodobniej niektóre z ofiar próbowały uciec z 2 dzielnicy Syrty – ostatniego bastionu zwolenników Kaddafiego. Niektóre z ofiar były prawdopodobnie zwolnione ze szpitala Ibn Sina w Syrcie.

Hotel Mahari był najprawdopodobniej w rękach brygad przeciwników Kaddafiego z Misraty przed datą dokonanego mordu i pozostał pod ich kontrolą do zakończenia bitwy 20 października.

Przeciwnicy Kaddafiego zgrupowani są w  niewielkich grupach bojowych, zgodnie z miejscem pochodzenia. Z niektórych miast Libii wywodzi się wiele małych brygad militarnych, które podczas walk działają po części niezależnie. Ponad 100 grup bojowych działa w samej tylko Misracie.

Na ścianach hotelu Mahari HRW zobaczyło wypisane nazwy pięciu znanych rebelizcnich brygad, pochodzących  które podobno ulokowały się w hotelu. Przy wejściu i na ścianach można było zobaczyć napis brygada Tygrysa (Al-Nimer). Na innych ścianach znaleziono napisy Al-Isnad – brygada wspierająca, brygada Jaguara (Al-Fahad), brygada Lwa  (Al-Asad) i brygada Cytadeli (Al-Qasba).

Nie ma żadnych jasnych dowodów, że te brygady mają związek z egzekucją, ale fakt, że zajmowały hotel wymaga natychmiastowego śledztwa.

Ślady wskazują na to, że niektórzy z więźniów zostali zabici jako jeńcy już po zdobyciu tej części Syrty i że działali poza wytycznymi NTR, mówi Bouckaert. Jeśli TRN nie przeprowadzi śledztwa w sprawie tej zbrodni, to da sygnał, że ci którzy walczyli z dyktaturą Kaddafiego mogą robić wszystko bezkarnie.

W innym miejscu w Syrcie Human Rights Watch odkryło rozłożone ciała 10 osób, na których najprawdopodobniej również została wykonana egzekucja. Ciała zostały zatopione w zbiorniku wodnym w dzielnicy numer 2. Tożsamość ofiar nie jest znana i ustalenie czy odpowiedzialne za zbrodnie są siły przeciwników czy zwolenników Kaddafiego nie było możliwe. Na podstawie zaawansowania rozkładu zwłok można stwierdzić, że zostali zabici przed 12 października.

Przedstawiciel służb medycznych Syrty powiedział Human Rights Watch, że zwolennicy Kaddafiego przeprowadzali w mieście egzekucje. Grupy medycznie rebeliantów twierdzą, że między 15 i 20 października znaleźli co najmniej 23 ciała osób ze związanymi rękami.

Egzekucja w hotelu Mahari wyszła na jaw kilka dni po śmierci byłego przywódcy Muammara Kaddafiego i jego syna Muatassima. Okoliczności ich śmierci w dalszym ciągu nie są znane. Obaj mężczyźni jeszcze żyli, kiedy zostali ujęci przez rebeliantów.

W miejscu, gdzie Muammar Kaddafi został schwytany, Human Rights Watch znalazło ciała co najmniej 95 osób, którzy najprawdopodobniej zostali zabici tego samego dnia. Zdecydowana większość ofiar najprawdopodobniej zginęła podczas walk i bombardowań NATO jeszcze przed schwytaniem Kadafiego, ale rany postrzałowe głowy i ciała wskazują, że na sześciu do dziesięciu zmarłych została dokonana egzekucja.

Do tej pory TRN nie udało się przeprowadzić dochodzenia w sprawie zabójstwa byłego dowódcy sił rebelianckich, generała Abdela Fattah Jounesa, który 28 lipca razem z dwojgiem pomocników został zabity przez grupę opozycjonistów. Zgodnie z poszlakami NTR wydała wcześniej nakaz aresztowania generała.

Jakakolwiek przemoc, a w szczególności zabójstwo, zadane na jeńcach, którzy złożyli broń lub są w areszcie, jest zbrodnią wojenną na mocy Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Na podstawie mandatu przyznanego 15 lutego 2011, MTK sprawuje jurysdykcję nad wszystkimi przestępstwami popełnionymi w Libii.  Zgodnie z traktatem odpowiedzialność karna dotyczy zarówno tych którzy bezpośrednio dokonują przestępstwa jak i wyższych rangą przedstawicieli, włączając w to dowódców wydających rozkazy jak i dowódców, którzy mimo swojej pozycji nie powstrzymali podopiecznych przed dokonaniem zbrodni, nie zgłosili zbrodni lub nie ukarali winnych.

Ostatnia masakra jest przykładem serii zabójstw, grabieży i innych nadużyć popełnionych przez uzbrojonych bojowników przeciwników Kaddafiego, którzy uważają, że są ponad prawem, powiedział Bouckaert. Konieczne jest, aby przejściowe organy władzy podjęły działania, które ograniczą samowolę tych grup.

Oryginalny raport: Human Rights Watch

Tłumaczenie: Dominika Zarzycka

Tags: , , , , ,