Syn Kadafiego będzie sądzony w Libii

Narodowa Rada Libii rozpoczęła wczoraj rozmowy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym na temat procesu sądowego byłych decydentów Libii, oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych. MTK, który wysunął oskarżenia już w czerwcu zgadza się na przeprowadzenie rozprawy w Libii.

Prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego przyjechał do Trypolisu na rozmowy o planach związanych z procesem syna Muammara Kaddafiegi i byłego libijskiego szefa wywiadu.

W oświadczeniu wydanym we wtorek, Luis Moreno Ocampo powiedział, że obaj, Saif al-Islam Kaddafi i Abdullah al-Senussi, muszą stawić czoła sprawiedliwości.

Mężczyźni, byli oskarżeni przez MTK o dopuszczenie się zbrodni wojennych podczas tłumienia rewolucji na początku tego roku. Zostali aresztowani w południowej Libii.

Ocampo powiedział: Saif został schwytany. Jesteśmy tu, aby zapewnić współpracę. W maju, wydaliśmy nakaz aresztowania, ponieważ Libijczycy nie mogli sami zadbać o sprawiedliwość. Teraz, jeśli Libijczycy są w stanie zagwarantować dla siebie sprawiedliwość, możemy im pomóc. Tak wygląda system. Międzynarodowy Trybunał Karny działa, gdy system krajowy nie może działać.

Libijczycy zdecydowali się na przeprowadzenie sprawy i dlatego jesteśmy tutaj, aby dowiedzieć się i zrozumieć, co robią i aby współpracować.

Saif al-Islam, uważany za następcę Kaddafiego, został schwytany w sobotę przez bojowników z Zintan, miasta na zachodzie kraju, gdzie znajduje się obecnie w niewoli. Senussi, został schwytany dzień później w miejscowości Sabha.

Libijskie władze mówią, że chcą aby obaj mężczyźni byli sądzeni przed sądem krajowym. Abdurrahim El-Keib, tymczasowy premier Libii, zapewnił, że Saif Al-Islam może liczyć na sprawiedliwy proces.

Organizacje praw człowieka wzywają, aby pojmani zostali przekazani MTK, który wysunął oskarżenia już w czerwcu.

Moreno Ocampo podkreślił, że nawet jeśli Libijczycy chcą sądzić mężczyzn w kraju, muszą współpracować ze stałym międzynarodowym trybunałem ds. zbrodni wojennych.

Libia na mocy uchwały Rady Bezpieczeństwa jest zobowiązana do współpracy sądowej. Proces jednak może odbyć się w Libii, o ile orzeczenie Tymczasowej Rady Narodowej Libii przekona sędziów w Hadze, że libijski system prawny jest już w pełni funkcjonalny.

Będę na bieżąco zbierał informacje i propozycje dotyczące kształtu procesu Saifa al-Islam i Abdullaha Sanussiego, mówi Ocado.

Ich zatrzymanie jest kluczowym krokiem w postawieniu przed sądem osób najbardziej odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione w Libii.

Ostatecznie prokurator generalny MTK zgodziła się aby Libijczycy przeprowadzili rozprawę sądową w Libii, będą jednak musieli dopuścić sędziów międzynarodowych do sprawy.

Co to oznacza dla oskarżonych – surowszy wyrok – z dużym prawdopodobieństwem kara śmierci.

Tags: , , , ,