Jeita Grotto. Liban

Miliony miejsc na całym świecie wartych jest obejrzenia, czy zwiedzenia. W Libanie znam co najmniej dwa: piękną Dolinę Kadisza oraz Jeita.

Jeita to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie miałam okazję widzieć w życiu. Przepiękne malownicze groty znajdujące się w Libanie zachwycają każdego je odwiedzającego.

Historia odkrycia jaskiń sięga 1836 roku, kiedy to amerykański misjonarz William Thomson odnalazł jedną z grot (dolną). PO wielu latach, bo dopiero w 1958 Libański speleolodzy odkryli górną grotę, w której znajdują się największe na świecie stalaktyty.

Groty Jeita znajdują się w środkowej części zachodnich gór Libanu. Dokładniej znajdują się w dolinie Nahr al-Kalb, w odległości5 kmna wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego i w odległości18 kmna północ od Bejrutu.

Informacje:

Groty Jeita otwarte są od wtorku do niedzieli, w godzinach 9-17.

Ceny biletów: dla dziecka poniżej 4 lat wstęp jest bezpłatny, dla dzieci w wieku 4-12 – 7$, czyli 24 zł, dla pozostałych 12$, czyli 41 zł (pamiętajcie, że ceny się zmieniają w zależności od kursu :D) W cenę wliczona jest kolejka linowa, pociąg, zwiedzanie obu grot. Niestety bywa, że dolna grota jest zamknięta, jeśli poziom wody w niej jest zbyt wysoki; na co nikt nie ma wpływu. W grotach obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć, ale jak to często bywa w Libanie bardzo rygorystycznie nie jest one przestrzegany.

Atrakcje

W tym miejscu szczególną uwagę przywiązuje się do miłego spędzania czasu I radości z pobytu tam. Dlatego poza atrakcjami związanymi z samym zwiedzaniem na terenie należącym do Jeita Grotto znajduje się również park linowy, mini zoo, ogrody z wieloma rzeźbami.


Górna Grota

Odwiedzający przebywają pieszo trasę750 metrów, podczas której podziwiać mogą kamienne formy, takie jak kolumny, draperie, grzyby, czy kurtyny.

Dolna Grota

W niej turyści odbywają krótki, ale niesamowity rejs łódkami na długości 400m, podczas którego oglądać mogą wnętrze jaskini, która ukształtowała się przez tysiące lat w wyniku działań naturalnych i atmosferycznych.

 

 

 

Po zwiedzeniu grot turyści zachęcanie są do pozostawienia po sobie jakiegoś śladu. Najczęściej w formie dolara wydanego w sklepie z pamiątkami, czy restauracji.

W sklepie można nabyć tradycyjne libańskie wyroby, natomiast w restauracji nacieszyć się przysmakami kuchni libańskiej.

Wszystkie zdjęcia zostały zapożyczone 😀 z oficjanej strony Jeita Grotto:

http://www.jeitagrotto.com/

Źródło: Welcome to Lebanon