Arsenał nuklearny a dyplomacja

Mohamed ElBaradei

Wydawnictwo Dolnośląskie

P.WD.OBL002.1.01.01

9788324592432

39,90

Gra pozorów

Noblista Mohamed ElBaradei po raz pierwszy otwarcie opowiada o swojej roli rozjemcy w najgroźniejszych konfrontacjach współczesnego świata. W wyważony, ale sugestywny sposób wprowadza czytelnika za kulisy międzynarodowych konfliktów. Pozwala przyjrzeć się z bliska swoim misjom w Bagdadzie, poufnym rozmowom z Condoleezzą Rice, pertraktacjom w Phenianie czy próbom wytropienia  pakistańskich handlarzy materiałami radioaktywnymi.

Autor snuje refleksje na temat trudnych kontaktów z USA, negocjacji z Iranem i demokratycznych reform na Bliskim Wschodzie. Stawia także pytanie o szanse na świat wolny od broni nuklearnej. I daje na nie odpowiedź. Udowadnia bowiem, że bezpieczeństwo świata zależy nie tyle od programów rozbrojeniowych, ile przede wszystkim od bezwzględnego poszanowania ludzkiej godności i przestrzegania zasad demokratycznych.

Niezwykle aktualne przemyślenia, zwłaszcza w kontekście zawirowań w Zatoce Perskiej.

Mohamed ElBaradei – w latach 1997–2009 dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. W 2005 roku wyróżniony, wraz z całą agencją, Pokojową Nagrodą Nobla za starania mające na celu ograniczenie broni nuklearnej. Laureat Nagrody na rzecz Pokoju, Rozbrojenia i Rozwoju imienia Indiry Gandhi. Odznaczony Orderem Nilu (najwyższym egipskim odznaczeniem państwowym) oraz Wyróżnieniem Czterech Swobód nadawanym przez Instytut Roosevelta. Założyciel egipskiego ruchu opozycyjnego, działającego pod nazwą Narodowe Stowarzyszenie na rzecz Zmian. Mieszka w Kairze.

Zródło – materiały wydawcy.

Tags: ,