Ekshumacja ciała Arafata.

Władze Autonomii Palestyńskiej wyraziły zgodę na ekshumację ciała zmarłego w 2004 roku wieloletniego palestyńskiego lidera Jasera Arafata.  Najnowsze badania wskazują, że zmarły prezydent mógł zostać otruty.

fot. Wikimedia Commons, Copper Kettle

Szwajcarski instytut  zbadał odzież dostarczoną przez Suhę, wdowę po Arafacie. Badania miały być wykorzystane w dokumentalnym filmie realizowanym przez katarską telewizję al-Dżazira. Instytut twierdzi, że  eksperci  znaleźli “zaskakująco” wysokie stężenie polonu-210, który mógł być podany prezydentowi razem z pożywieniem, twierdzą dziennikarze śledczy al-Dżaziry.

“Chcę, aby świat poznał prawdę o zamachu na życie Jasera Arafata,” powiedziała telewizji Al-Dżazira 48-letnia Suha Arafat

Administracja Abbasa oświadczyła, że zatwierdzi wniosek Suhy Arafat o ekshumację zwłok byłego prezydenta i przeprowadzenie  sekcji zwłok lecz nie podali ewentualnej daty ekshumacji. Ciało Arafata znajduje się w tym momencie w mauzoleum zbudowanym obok jego byłej siedziby w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jeden z liderów  Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​(OWP), Saeb Erekat, powiedział, że ekshumacja może nastąpić tak szybko, jak tylko “religijne i rodzinne procedury” zostaną dopełnione.

” Moim zdaniem, to kwestia jednego dnia, może kilku dni”, powiedział Erekat. “Po dopełnieniu procedur skontaktujemy się ze szwajcarskim zespołem lub jakimkolwiek innym zespołem badawczym, który mógłby dokonać ekshumacji zwłok.”

Ostatnie dni życia.

Trzy ostatnie lata swojego życia Jaser Arafat spędził w areszcie domowym w swojej siedzibie w Ramallah. W 2004 roku zachorował został przewieziony do szpitala wojskowego we Francji , gdzie 11 listopada zmarł.

Francuscy lekarze nie potrafili podać przyczyny zgonu. Domysły dotyczące powodów śmierci były różne, od raka żołądka aż po AIDS. Francuskie władze, powołując się na prawa do prywatności, odmówiły podania szczegółów natury jego choroby.

Izrael twierdzi, że nie ma nic wspólnego ze śmiercią prezydenta.  Były szef wywiadu Izraela Avi Dichter, w wywiadzie zaznaczył, że Palestyńczycy mogli zbadać ciało, które przecież zostało oddane władzom w Ramallah bez zwłoki, ” tak naprawdę, wszystkie ewentualne poszlaki są w ich rękach “, powiedział dla izraelskiego radia wojskowego.

 W 1997 roku izraelscy zamachowcy zostali schwytani na próbie otrucia wysokiego rangą członka Hamasu w Jordanii. Izrael jest także podejrzany o zabójstwo dowódcy Hamasu, Mahmuda al-Mabhouha w 2010 roku w pokoju hotelowym w Dubaju.

Telewizja al-Dżazira twierdzi, że wiele z pogłosek na temat śmierci Arafata nie jest prawdziwych. Dziennikarze telewizji mówią, że prezydent czuł się dobrze aż do ostatnich dni życia, kiedy to w październiku 2004 roku nagle zasłabł. Pogłoski o raku czy AIDS są nieprawdziwe.

W 2004 roku, po śmierci Arafata nie wykonano badań na obecność polonu, gdyż zastosowanie tej substancji jako trucizny nie było jeszcze znane. Po raz pierwszy polon wykryto w 2006 roku w Londynie, kiedy to zabił byłego rosyjskiego szpiega Alexandra Litvinienko.

“Arafat dążył do utworzenia państwa palestyńskiego i dlatego się go pozbyli” powiedziała żona Arafata , Suha. “Prawda o jego śmierci może na nowo skonsolidować Palestyńczyków”