Okręt US Navy ostrzelał kuter rybacki w Zatoce Perskiej. Są ofiary

Okręt US Navy ostrzelał łódź rekreacyjną w Zatoce Perskiej. Są ofiary

Od czasu zamachu na USS Cole w 2000 roku US Navy uznaje wszelkie, nawet małe łodzie zbliżające się do swoich okrętów za potencjalnie poważne zagrożenie. 12 października 2000 roku eksplozja załadowanej materiałami wybuchowymi łodzi motorowej wyrwała w burcie USS Cole dziurę o średnicy 12 metrów. Zamach zabił 17 amerykańskich żołnierzy, śmierć poniosło również dwóch zamachowców-samobójców al-Kaidy.

16 lipca 2012 załoga amerykańskiego okrętu USNS Rappahannock otworzyła ogień do małej łodzi motorowej, która zbytnio zbliżyła się do Amerykanów. Do incydentu doszło u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jedna osoba nie żyje, a kilka zostało rannych. Łódź była indyjskim kutrem rybackim. Indie domagają się przeprowadzenia dochodzenia.

“USNS Rappahannock to okręt dostarczający paliwo więc nic dziwnego, że załoga mogła czuć się zagrożona” – twierdzi porucznik Greg Realson, jego zdaniem łódź została ostrzelana po tym jak zignorowała ostrzeżenia.

Incydent zdarzył się ok 16 km od Dubajskiego portu Jebel Ali, gdzie zmierzał okręt.

Mała, wyglądająca na rekreacyjną łódź, zmierzała w kierunku portu. Jak utrzymują przedstawiciele US Navy, załoga USNS Rappahannock słownie ostrzegła mniejszą łódź by ta się nie zbliżała, gdy odległość między nimi zmniejszyła się do około 1 km, oddano strzał ostrzegawczy. Gdy to nie przyniosło rezultatu zdecydowano się otworzyć ogień. Ostrzelana jednostka miała ponadto wykonywać serie podejrzanych manewrów.

Porucznik Greg Realson: “Marynarze USNS Rappahannock działali zgodnie z procedurami bezpieczeństwa US Navy, najpierw zastosowali serię nie groźnych działań, przewidzianych w planie na takie sytuacje,  aby ostrzec płynący statek. Dopiero wtedy zostały użyte zbrojne kroki. Kiedy te próby ostrzegawcze zawiodły oddano strzały z karabinu maszynowego kaliber 50.” 

Jak twierdzi przebywający w szpitalu członek ostrzelanej załogi rybackiej, Muthu Muniraj, nie otrzymali oni żadnych ostrzeżeń, czy to dźwiękowych, czy świetlnych. “Znamy znaki ostrzegawcze, i wiemy, że takich nie było” – zapewnia. “Atak był nagły.” Ponadto po ataku okręt amerykański odpłynął nie udzielając pomocy.

Dochodzenie w sprawie ma być prowadzone przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Port Jebel Ali znajduje sie 35 kilometrów na południowy zachód od Dubaju, 60 kilometrów na północ Abu Dhabi. Znajduje się tam 67 nabrzeży i liczne suche doki. Jest to największy sztuczny port zbudowany na świecie przez człowieka i największy port na Środkowym Wschodzie.

 Na podstawie: Nathanel

Tags: , ,