Co może zrobić Izrael jeśli Iran uderzy pierwszy

W języku wojskowym istnieje pojęcie ataku wyprzedzającego lub uderzenia prewencyjnego. Co może zrobić Izrael gdyby Iran uderzył pierwszy wszystkimi środkami na raz ?

Trudno zaprzeczyć, że Izrael ma pełne rozeznanie w możliwościach każdego potencjalnego przeciwnika.

Iran zaprzecza, że jego program nuklearny służy do celów wojskowych, jednocześnie stara się pokazać, że jednak dysponuje środkami do rakietowego ataku nuklearnego na terytorium Izraela.  Czym dysponuje?

Rakiety  Qassam  “domowej roboty, już spadały na terytorium Izraela. Robione są przez Palestyńczyków. Tanie, bez systemu naprowadzania, kosztują ok. 800$ sztuka.

Rakiety GRAD produkcji rosyjskiej, od 2006r używane przez Hamas. Maja zasięg ok. 20 km ale odpalane z ruchomych wyrzutni są dość skutecznie ekspediowane.

Rakiety Sejjil . Izrael jest oddalony o 1600km., a rakiety te mają zasięg 2000 do 2500 km., czyli mogą osiągać cele na tych odległościach. Podobne rakiety irańskie Ashoura maja zasięg ok 2 tys. km.

Rakiety Shabab-3 maja podstawowy zasięg 1280 km ale “wzmocnione” mogą sięgać celu oddalonego o 1950 km. Rakieta Farh-3 nie ma większego zasięgu ale jest wielogłowicowa a więc o rozszerzonym zasięgu rażenia.

Tak więc Izrael musi być przygotowany na odparcie ataku rakiet dalekiego i średniego zasięgu.

Izraelski system obronny składa się z trzech głównych komponentów:

Żelazna Kopuła służy to system pierwszego odporu. Może zablokować rakiety krótkiego zasięgu nadlatujące ze Strefy Gazy.

System rakiet Patriot, pochodzący z USA, przechwytuje samoloty i rakiety średniego zasięgu.

Anty-Balistyczny system Arrow jest przeznaczony do przechwytywania rakiet dalekiego zasięgu. Potrafi zniszczyć rakiety gdy są jeszcze poza atmosferą.

Żelazna Kopuła – system sterowany radarowo. Dość skuteczny, aby zatrzymać niewielki atak. Potrafi wyłowić wszystko co nadlatuje z krótkiego dystansu. Rakiety Quqssam są wobec niego bezsilne. Potrafi ocenić, które pociski lecą “w pole” a które na tereny zamieszkałe.

System rakietowy Patriot jest dość dobrze znany polskiemu czytelnikowi, niestety tylko z opowiadań i filmów.

System Arrow potrafi zniwelować możliwe ataki rakietowe z terytorium Iranu. Czynny od roku 2000.

Rakiety Sling produkcji izraelsko-amerykańskiej są zdolne przechwycić rakiety średniego i dalekiego zasięgu. System wspiera  zarówno “Żelazną Kopułę”  jak  i  Arrow.

Jedyne obce siły stacjonujące na terytorium Izraela to amerykańska jednostka radarowa. Terminal High Altitude Air Defense (THAAD) X-band radar system, stacjonują w rejonie  Mt. Keren i pustyni Negev . Reszta sił amerykańskich znajduje sie na lotniskowcach i niszczycielach rozmieszczonych w rejonie zatoki Perskiej.

Źródło: Nathanel