USA zaprzecza Izraelowi w kwestii Irańskiej broni atomowej

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA potwierdził w piątek, że rząd amerykański w dalszym ciągu ocenia, że Iran nie jest na etapie budowy broni nuklearnej oraz uważa, że jest jeszcze czas na kontynuację dyplomatycznych wysiłków, aby przekonać Iran aby tego nie robił.

W stwierdzeniach wyraźnie skierowanych do Izraela, Stany Zjednoczone mówią, że mają swoje “oczy i wgląd ” do irańskiego programu nuklearnego i wiedziałyby gdyby Iran dokonał przełomu  na drodze do budowy broni atomowej. Rzecznik Białego Domu Jay Carney odmówił komentarza na temat danych wywiadowczych, ale nadmienił, że stany Zjednoczone i Izrael zgadzają sie co do ambicji nuklearnych Iranu.

 Izraelski Minister Obrony Ehud Barak  oświadczył w wywiadzie radiowym,  że nowe dane wywiadu  skłoniły USA do rewizji stanowiska i zbliżyły ocenę sytuacji do tej jaką prezentuje wywiad Izraela. Oceny sugerującej, że Islamska Republika Iranu uzyskała znaczący postęp na drodze do osiągnięcia zdolności nuklearnych.

Ehud Barak komentował w odpowiedzi na pytanie dotyczące raportu jakie skierowała gazeta Haaretz w czwartek. Raport zawierał stwierdzenia ze Prezydent Barack Obama otrzymał nowe informacje wywiadu, które są zbieżne z Izraelską oceną gotowości Iranu do posiadania broni atomowej.

Haaretz  cytował anonimowego ” wyższego przedstawiciela władz Izraela” który miał powiedzieć że w związku z zagrożeniem nuklearnym ze strony Iranu ” miecz na naszym gardle jest znacznie bardziej ostry niż ten jaki mieliśmy na gardle przed Wojną Sześciodniową” w 1967roku. Wojna ta, to jedna z czterech, prowadzonych przez Izrael z jego Arabskimi sąsiadami.

Inna Izraelska gazeta Yedioth Ahronoth napisała w piątek że Ehud Barak i Premier  Benjamin Netanyahu chcą aby atak na Irańskie instalacje nuklearne nastąpił jeszcze przed listopadowymi wyborami w USA ale wyżsi przedstawiciele armii  i wywiadu Izraela są przeciwni atakowi na Iran w tym czasie.

Źródło: Nathanel