Dziewczyny z Rijadu, Radża as-Sani

Autor: Radża as-Sani

Tytuł: Dziewczyny z Rijadu
Isbn: 978-83-62122-02-8
Seria: Seria z przyprawami
Data i miejsce wydania: grudzień 2010, Sopot
Przekład: Eryka Lehr
Liczba stron: 280
Typ okładki: miękka ze skrzydełkami

Publikacja “Dziewczyn z Rijadu” w 2005 wzbudziła ogromną sensację w świecie arabskim. Przedstawione w powieści życie dziewcząt – mieszkanek Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej – odsłania świat sekretów, niedomówień, marzeń i intryg, którego istnienia mało kto się domyślał. Poprzez opowieść rozwijającą się na forum internetowym poznajemy losy czterech młodych kobiet: Gamry, Michelle, Sadim i Lamis. Każda z nich ma inną historię, każda na swój sposób musi stawić czoła konserwatywnemu społeczeństwu, sile tradycji i zakazom, zarówno w kwestiach codziennych, jak i tych fundamentalnych.

Powieść została w roku 2008 uznana za arabską książkę roku; przetłumaczono ją już na ponad 20 języków.

„Mam nadzieję, że gdy skończycie lekturę tej książki, będziecie mogli powiedzieć: Tak, to bardzo konserwatywne muzułmańskie społeczeństwo. Kobiety muszą żyć pod kontrolą mężczyzn, ale są pełne nadziei, marzeń, planów i determinacji; zakochują się i cierpią z miłości tak samo jak kobiety gdziekolwiek indziej na świecie. Liczę, że dostrzeżecie również, że coraz więcej z tych kobiet powoli zaczyna iść swoją drogą – nie zachodnią, ale taką, która pozwala im zachować to, co wartościowe z religii i kultury, jednocześnie wprowadzając w niej pewne zmiany”.- fragmenty Przedmowy Autorki do wydania angielskiego

Wyjątki z recenzji:
„Dziewczyny z Rijadu napisane są w takim brawurowym stylu, że śmiało można je nazwać saudyjskim Seksem w wielkim mieście!”
– Glamour

„Wyobraź sobie Seks w wielkim mieście, jeśli tytułowym miastem byłby Rijad…”
– Time

„Niezwykle ważna książka. Wyjaśnia wiele nieporozumień dotyczących Islamu i uświadamia, jak olbrzymią, przytłaczającą rolę w codziennym życiu Saudyjczyków odgrywa tradycyjna kultura”.
– Time

„Ostatnio ukazało się wiele książek opisujących tzw. życie za zasłoną, ale z pewnością żadna z nich nie jest tak rewelacyjna jak Dziewczyny z Rijadu”.
– Lucy Beresford, The Telegraph (Londyn)

„My, ludzie kultury Zachodu, wiele słyszeliśmy już o kulturze arabskiej, jednak wciąż większości z nas jawi się ona jako nieznana i – co więcej – niedająca się poznać. Nasza ignorancja jest żałosna, nasze uprzedzenia – jeszcze bardziej. Warto więc zwrócić uwagę na ten błyskotliwy debiut, opisujący życie czterech przyjaciółek, zwyczajnych dziewczyn z Rijadu szukających szczęścia i miłości”.
– Elena Seymenliyska, The Telegraph (Londyn)

„Dziewczyny z Rijadu to napisany żywym językiem portret społeczeństwa arabskiego, pokazujący, że pojawiło się w Arabii Saudyjskiej młode, odważne pokolenie kobiet, które nie chcą dłużej siedzieć cicho”.
– Roger Hardy, New Statesman (USA)

„Struktura powieści jest genialna – pozwala narratorowi komentować akcję i zapewnia jednocześnie czytelnikowi pewną bliskość w stosunku do opisywanych wydarzeń, co sprawia, że postaci z kart książki nabierają życia i stają się bardziej realne. Te kobiety mogłyby być kimkolwiek – Twoją kuzynką, przyjaciółką, siostrą…”
– Bust

Audycja o książce w Radiu TOK FM (Cezary Łasiczka rozmawia z dr Katarzyną Górak-Sosnowską):
http://www.tok.fm/TOKFM/0,110275.html

Rozmowa z tłumaczką:
http://www.mobilnekobiety.pl/sylwetki/zwyczajne-niezwyczajne//zobacz/eryka-lehr-splawinska-o-milosci-w-arabii-saudyjskiej/

 

Źródlo: Wydawnictwo Smak Słowa