Szahrnusz Parsipur w Krakowie 25-27 październik 2012

Zapraszamy na promocję książki „Tuba i znaczenie nocy” oraz spotkania z autorką – Szahrnusz Parsipur – wybitną irańską pisarką, które odbędą się w Krakowie.

Program spotkań:

25.10., godz. 19.00. – 20.30Loch Camelot, ul. św. Tomasza 17, Kraków, koncert muzyki irańskiej – Mohammad Rasouli z zespołem oraz czytanie fragmentów książki w wykonaniu artystów Lochu Camelota,

26.10., godz. 17.00 – 18.30, spotkanie z autorką i tłumaczką na Targach Książki w Krakowie, które poprowadzi tłumaczka Anna Krasnowolska,

27.10., godz. 15.00 -17.00, emisja filmu “Kobiety bez mężczyzn” w Kinie pod Baranami i spotkanie z publicznością.

Organizatorzy:

Wydawnictwo Oficyna Literacka

Zakład iranistyki UJ

Solidarni z Iranem” – program Instytutu Lecha Wałęsy

 

Wydarzenie na Facebook’u.

 

Szahrnusz Parsipur (ur. 1946) to jedna z najwybitniejszych pisarek irańskich, o której mówi się jako o kandydatce do literackiego Nobla. Kojarzona z nurtem feministycznym w irańskiej literaturze, podejmując w swojej twórczości kontrowersyjne tematy społeczne, często związane z sytuacją kobiet w Iranie, stała się ikoną współczesnej literatury perskiej. Jest autorką prawdopodobnie jedynej irańskiej powieści science fiction. Jej twórczość była tłumaczona na liczne języki, dzięki czemu od lat cieszy się uznaniem na świecie.

Za odwagę poruszania w swych książkach trudnych tematów obyczajowych i sympatie lewicowe pisarka była wielokrotnie aresztowana i więziona, w końcu zmuszona do emigracji. Jednocześnie paradoksalnie nadal jest wydawana w Iranie, mimo częściowego objęcia zapisem cenzuralnym. Twórczość Parsipur nadal cieszy się tam ogromną popularnością jako proza burząca tabu i inicjująca dyskusję o bolesnych i trudnych politycznie oraz społecznie problemach.

W Polsce, jak dotąd ukazała się powieść Kobiety bez mężczyzn. Głośno było również o jej ekranizacji w reżyserii Szirin Neszat z 2009 roku, która została nagrodzona Srebrnymi Lwami na Festiwalu w Wenecji.

Za największe dokonanie pisarki uważa się powieść Tuba i znaczenie nocyz 1989 roku, która stała się w Iranie bestsellerem. „Tuba” to drzewo rosnące w raju, które łączy różne światy i wydaje wszystkie rodzaje owoców. To także imię głównej bohaterki, w której przedziwnym życiorysie splatają się równoległe światy i pokolenia XX-wiecznego Iranu. W tej epickiej opowieści przed oczami czytelnika przewija się galeria typów ludzkich, zdarzeń i postaci historycznych. Splatając się z przeżyciami mistycznymi i fantastycznymi zdarzeniami tworzą one mozaikę świadomości Tuby oscylującej między dziewczęcą naiwnością a mistycznym objawieniem. Poetyka realizmu magicznego pozwala Parsipur przedstawiać w ramach jednej opowieści wiele paradoksów i rozterek współczesnego Iranu odnosząc je do postaw i postaci archetypicznych. Dlatego jej powieść będąc niezbędną lekturą dla każdego zainteresowanego dzisiejszym Iranem, stanowi zarazem nie mniej ciekawą propozycję dla czytelników poszukujących uniwersalnych walorów literackich.

Z recenzji książki:

„Szahrnusz Parsipur przeciwstawia się wszelkiemu fundamentalizmowi. Ale przede wszystkim tworzy wielką książkę historyczną i wielką historię. Nie tylko pożycza orientalną monetę od Szeherezady, ale także porusza się swobodnie po technikach narracyjnych zachodnich mistrzów od Umberto Ecco po Gabriella Garcię Marqueza.”