12 grudnia 2012. Wojna domowa w Syrii – lokalny problem czy zarzewie globalnego konfliktu? Debata + film

Wiosną 2011 r. arabskimi krajami Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu wstrząsnęły wydarzenia nazwane publicystycznie „arabską wiosną ludów”. Doprowadziły one do zmian władzy i obalenia dotychczasowych wieloletnich reżimów – w Tunezji, Egipcie i Libii. Początkowo wydawało się, że podobny będzie przebieg wydarzeń w Syrii. W tym jednak państwie sytuacja przybrała inny, dramatyczny obrót – doszło do krwawej, wciąż trwającej wojny domowej, która pochłonęła już tysiące ofiar.

Ideą organizacji debaty jest przybliżenie wieloaspektowości sytuacji, która obecnie jest w Syrii. Wojna domowa, która ma miejsce w tak zapalnym punkcie jak Bliski Wschód, może mieć długofalowe konsekwencje nie tylko dla regionu, ale również dla świata. Dlatego bardzo ważne jest dobre zrozumienie sytuacji, jako że Polska, jako członek ONZ i NATO, może stać się pośrednim członkiem tego konfliktu. Ponadto, przetasowania w polityce mocarstw wobec sytuacji w Syrii mogą
mieć znaczenie dla polityki zagranicznej naszego kraju.

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w debacie, która będzie wsparta, dzięki uprzejmości Bliskowschodniego Koła Naukowego UJ, filmem “The Suffering Grasses” Abdulwahaba Tahhan, Syryjczyka, który w kamerze uchwycił obraz konfliktu.

Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia 2012 r., o godzinie 17.30 w Auli Średniej B Auditorium Maximum. Mile widziani będą wszyscy zainteresowani tematyką Bliskiego Wschodu.