“Unexposed” 15 kwietnia 2013, wystawa

Wystawa czterdziestu irańskich artystek po raz pierwszy w Polsce

15 kwietnia 2013w Warszawie zostanie otwarta pionierska wystawa: czterdzieści artystek młodego pokolenia żyjących w Iranie zaprezentuje swoje dzieła w nowej przestrzeni Muzeum Etnograficznego. Aż do 15 czerwca publiczność będzie mogła za darmo obejrzeć ich prace, które w większości nie były publicznie wystawiane w rodzimym kraju. To wydarzenie wieńczy cykl wystaw w trzech europejskich stolicach: Brukseli, Atenach i w Warszawie.

Unexposed_zaproszenieArtystki żyjące i tworzące w Iranie

Projekt zainicjowała założycielka stowarzyszenia Art Cantara i kuratorka wystawy Fery Malek-Madani. W 2010 roku w Iranie został ogłoszony nabór artystek, które miały spełniać dwa kryteria: data urodzenia pomiędzy 1971 a 1991 rokiem i działalność artystyczna na terenie Iranu. Spośród czterystu zgłoszonych, wybrano czterdzieści kobiet.  

Wystawa bez tematu

Poza przyjętymi kryteriami selekcji kandydatek, wystawa z założenia nie miała tematu przewodniego. Jedynym elementem łączącym osiemdziesiąt prac (po dwie na każdą artystkę) był fakt, że dzieł w większości nigdy nie pokazywano publicznie. Stąd pochodzi tytuł „Unexposed” (Niewystawiane).

Cykl wystaw

Po półtoramiesięcznym pobycie w Brukseli wystawa została zaprezentowana w Atenach. W Warszawie potrwa od 15 kwietnia do 16 czerwca 2013. Łączny czas, jaki dzieła będą przedstawiane europejskiej publiczności wynosi 5 miesięcy.

Konferencje dla uzupełnienia wiedzy na temat współczesnego Iranu

Wystawie towarzyszyć będzie seria spotkań i debat poświęconych irańskiej sztuce współczesnej i sytuacji kobiet w Iranie. Dokładne daty konferencji zostaną podane wkrótce.

Otwarcie wystawy: 15 kwietnia o godz. 18:00 w Muzeum Etnograficznym
 
Wystawa czynna:
wtorek, środa, czwartek 10:00 – 18:00
piątek 10:00 – 16:00
sobota 10:00 – 17:00
niedziela 12:00 – 17:00
 
Kontakt dla mediów:
PL – Natalia Orbaczewska
FR/ENG – Sara Nosratian