Rafsandżani i Maszai wykluczeni z udziału w wyborach prezydenckich

Rada Strażników Konstytucji, która opiniuje kandydatów pragnących ubiegać się o urząd prezydenta Islamskiej Republiki Iranu, zdyskwalifikowała Akbara Haszemi Rafsandżaniego oraz Esfandiara Rahima Maszai, co uniemożliwia im wzięcie udziału w wyborach. Listę ośmiu kandydatów, którzy pomyślnie przeszli weryfikację Rady opublikowała agencja Fars.

– Ogromny szok – pisze dziś na pierwszej stronie irański dziennik Ebtekar, w kontekście odrzucenia kandydatury Rafsandżaniego, przewodniczącego pełniącej istotną rolę w systemie politycznym Iranu Rady ds. Ustalania Właściwego Porządku. Spośród ponad sześciuset kandydatów odrzuconych przez Radę to właśnie Rafsandżaniego i Maszai’ego wymieniano jako osoby, które mogą zagrozić kandydatom związanym z obecną władzą.

Akbar Haszemi Rafsandżani http://www.flickr.com/photos/farshadebrahimi/280859291/sizes/m/in/photostream/

Akbar Haszemi Rafsandżani http://www.flickr.com/photos/farshadebrahimi/280859291/sizes/m/in/photostream/

Ajatollah Akbar Haszemi Rafsandżani to jedna z najbardziej wpływowych postaci na irańskiej scenie politycznej w ostatnich dziesięcioleciach. Piastował już urząd prezydenta dwukrotnie w latach 1989-1997. Po odejściu z urzędu sprawował funkcję przewodniczącego dwóch kluczowych w systemie politycznym Islamskiej Republiki rad: Zgromadzenia Ekspertów oraz Rady ds. Ustalania Właściwego Porządku. Tę drugą funkcję pełni do dziś. W 2005 roku wziął udział w wyborach prezydenckich, lecz przegrał ostatecznie z Mahmudem Ahmadineżadem. W ostatnich latach często mówiło się jednak o słabnącej pozycji Rafsandżaniego.

Esfandiar Rahim Maszai to jeden z najbliższych współpracowników ustępującego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, który w ostatnich dwóch latach swojego urzędowania stracił zaufanie najwyższego przywódcy i dużej części irańskiego establishmentu. Większość komentatorów spodziewała się dyskwalifikacji Maszaiego.

Kandydaci, których udział w wyborach wg agencji Fars dopuściła Rada to:

Said Dżalili

Gahalamali Hadad Adel

Mohsen Rezai

Hasan Rouhani

Mohammad Reza Aref

Mohammad Gharazi

Mohammad Bagher Ghalibaf

Ali Akbar Welajati

Tekst ukazał się pierwotnie na łamach portalu Solidarni z Iranem.

Tags: ,