Izrael: Demonstracja Afrykanów ubiegających się o azyl

żródło: walls-world.com

c.rights: walls-world.com

Kilka tysięcy Afrykanów, którzy ubiegają się o azyl w Izraelu, dokąd nielegalnie przedostali się z Egiptu, zorganizowało 28 grudnia wieczorem w Tel Awiwie manifestację przeciwko odmowie przyznania im przez władze izraelskie statusu uchodźców i przeciw zamiarowi umieszczania setek z nich w ośrodkach, które ograniczają swobodę poruszania się.

Uczestnicy demonstracji szli przez Tel Awiw skandując słowo “Wolność” i niosąc napisy “Jesteśmy uchodźcami”. Inni nieśli świece. Przemaszerowali na plac Icchaka Rabina przed budynek władz miejskich. Do ich pochodu dołączyli obrońcy praw człowieka.

Na początku grudnia po burzliwej debacie Kneset (izraelski parlament) przyjął nowe prawo o imigrantach, krytykowane przez obrońców praw człowieka. Pozwala ono na przetrzymywanie bez ograniczeń czasowych osób starających się o azyl w tzw. ośrodku półotwartym. Rząd zapewni przebywającym tam opiekę medyczną, jedzenie i dach nad głową. Przetrzymywani będą musieli stawiać się na miejscu trzy razy dziennie podczas sprawdzania listy obecności oraz nocować w ośrodku.

Szacuje się, że w roku 2012 do Izraela przedostało się nielegalnie ok. 60 tys. Afrykanów. Władze doprowadziły do wydalenia lub deportowania 3920 z nich.

Źródło: Lewica.pl