Turcja w najnowszym “Herito” – premiera za miesiąc

okladka_HERITO_14_turcjaTurcja to kraj postrzegany w Polsce przez pojedyncze historyczne wydarzenia, budki z kebabami i oferty biur podróży. Wbrew stereotypom, autorzy 14. numeru „Herito” pokazują ten kraj w całej jego różnorodności gospodarczej, społecznej oraz kulturalnej.

Najnowsze „Herito” to kompleksowy i erudycyjny przewodnik po współczesnej Turcji rozdartej między Europą a Azją. Z okazji obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych polscy oraz tureccy eksperci postanowili przyjrzeć się także burzliwym relacjom obu krajów. Na ponad 200 stronach znalazło się niemal 20 tekstów poświęconych tematowi przewodniemu numeru. Magazyn ukaże się 7 kwietnia.

Stereotyp „przedmurza chrześcijaństwa” jest ciągle żywy w wielu krajach Europy Środkowej. Z kolei ostatnio uwaga opinii publicznej skupiła się na Turcji głównie w kontekście zamieszek politycznych w Stambule w 2013 roku. Najnowsze „Herito” obala obiegowe przekonania, przedstawiając bogactwo kulturowe Turcji oraz wieloletnią przyjaźń między narodem polskim i tureckim. O tym, co Turcja „eksportowała” do Polski, a Polska do Turcji, piszą m.in. Olga Wysocka z Instytutu Adama Mickiewicza oraz Adam Balcer – wykładowca w Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. Szerszą perspektywę wspólnoty kulturowej oferują materiały poświęcone obecności dawnego imperium w Europie Środkowej.

Spektakularna turecka droga do budowy nowoczesnego państwa to skomplikowana relacja między tradycją a rozwojem. Hasan Ünal, eseista i wykładowca z Uniwersytetu Bilkent w Ankarze, pyta o europejski horyzont Turcji, zastanawiając się nad przyszłością kontrowersyjnych stosunków Ankary z Unią Europejską i proponując konkretne rozwiązania. Usytuowanie między Europą a Azja musi rodzić napięcia, toteż Gündüz Vassaf, jeden z najbardziej kontrowersyjnych eseistów, rozprawia się z tureckimi stereotypami.

W 14. numerze „Herito” można również przeczytać o przepychu tureckiej sztuki i architektury powstałej za czasów sułtanów. Tematy historyczne uzupełniają teksty poświęcone współczesnej kulturze byłego imperium i zarządzaniu nią oraz rozważania dotyczące edukacji nowego pokolenia. W piśmie znalazły się także reprodukcje prac – najczęściej nieznanych – tureckiej sztuki.

Dwujęzyczny, polsko-angielski kwartalnik „Herito”, wydawany jest od 2010 roku przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Zapraszani do współpracy autorzy to polscy i zagraniczni specjaliści związani z tematyką aktualnego numeru. Pismo skupia się na tematyce kultury, sztuki, nauk społecznych oraz dziedzictwa kulturowego. Tworzy unikalną przestrzeń do dyskusji na temat Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiera wyraźny głos w kwestii tożsamości, współczesności i przyszłości krajów środkowoeuropejskich.

14. numer „Herito” powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

„Herito” jest dostępne również w wersji cyfrowej na systemy iOS i Android z Google Play i App Store w jednej z dwóch wersji językowych – polskiej lub angielskiej.

Herito” nr 14, Turcja / Türkiye / Turkey, premiera: 7 kwietniawww.herito.pl