Herito. Dziedzictwo, kultura, współczesność

okladka_HERITO_14_turcjaNie jest to przewodnik, choć gwarantuje niebanalną intelektualną podróż po historycznej i współczesnej Turcji. Najnowszy numer Herito, kwartalnika zainteresowanego dziedzictwem, kulturą i współczesnością – o czym informuje nas podtytuł – został wydany przy okazji obchodów 600-lecia zapoczątkowania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

Herito jest publikacją popularno-naukową. Popularno – gdyż popularyzuje i przybliża polskiemu czytelnikowi kultury środkowo-europejskie i związane z nimi dylematy i pytania o tożsamość, historię, wizje i możliwości. Naukową –gdyż tematy dotykane są w sposób rzetelny i pełny. Najnowsze Herito jest zbiorem niespełna 20 artykułów, które przekrojowo prowadzą czytelnika przez historę, skupiając się jednak na problematyce współczesnej Turcji. 

Autorzy tekstów to osoby uznane w świecie nauki, publicystyki i dyplomacji. Publikacja jest pełna nie tylko ze względu na jej wysoki poziom merytoryczny, ale również dlatego, że redakcja zaprosiła do współpracy autorów tureckich, którzy opisują relacje między państwami z właściwego im punktu widzenia.

Publikację można podzielić na dwie części. Dziedzictwo kulturowe i historia relacji dyplomatycznych między Polską a Turcją to tematy pierwszego działu kwartalnika. Autorzy rozprawiają się między innymi z mitami funkcjonującymi w narodowych historiografiach. Polska perspektywa obciążona jest przede wszystkim sienkiewiczowską optyką – lub być może szerzej orientalistycznym postrzeganiem regionu. Autorzy przekonują, iż pokój, wymiana kulturowa i dialog były silniejsze i częstsze w relacjach między Polską a Turcją, niż wojna czy wrogość.

Druga część to pytanie o dzisiejsze relacje oraz kondycję społeczno-ekonomiczną Turcji. Opublikowany w kwietniu numer kwartalnika podjął się trudnego problemu. Zapytał o Turcję, jako kraj mieszczący się na pograniczu Europy i Azji, demokracji i dyktatury, państwo dumne ze swego dziedzictwa, lecz niepewne przyszłości – a nawet teraźniejszości.

Pięknie wydany zbiór artykułów, opatrzony wysokiej jakości reprodukcjami grafik i malowideł, z pewnością będzie stanowić ważny element na półce każdego miłośnika literatury i popularnej i naukowej.