Neuland, Ashkol Nevo

Jak opisać narodową tożsamość wychodząc poza granice terytorialne danej nacji? Taką próbę podejmuje Ashkol Nevo – odnoście narodu, którego najnowsza historia państwowa jest bardzo krótka. Autor w swojej powieście Neuland, aby zapytać kim jest Izraelczyk przenosi akcję do dalekiej Argentyny. Jednym z pomysłów wczesnego ruchu syjonistycznego było budowanie państwa żydowskiego na terenach Argentyny. Pomysłodawcą i fundatorem tej idei był Maurice von Hirsch. Zamysł polegał na poszukiwaniu dla Żydów miejsca nowego, nieobarczonego historią, w którym będzie można budować tożsamość od podstaw.

Główni bohaterowie, chcąc uciec od tożsamości budowanej w samym Izraelu wyruszają w podróż po Ameryce Południowej.

Dori i Inbar, dwoje Izraelczyków w sile wieku, zostawiają swoich małżonków, dzieci, swoje lęki i zagubienie w Izraelu, a sami ruszają w podróż poszukując samych siebie. Oboje utracili coś ważnego. Dori wyrusza do Ameryki Południowej w poszukiwaniu zaginionego ojca. Inbar rozpoczyna podróż po samobójczej śmierci swojego brata.

Powieść opowiada o trzech pokoleniach osób, które nieodzownie zadają sobie pytanie co oznacza być Izraelczykiem i jakie są tego konsekwencje. Babka Inbar to ofiara drugiej wojny światowej, która ucieka z Warszawy tuż przed Holkaustem. Ojciec Dori, to okaleczony emocjonalnie weteran, bohater Wojny Jom Kipur z 1973 roku, który nie odnalazł spokoju w targanym niepokojami młodym państwie.

Sami Inbar i Dori reprezentują pokolenie osób zmęczonych i pełnych wątpliwości. Zagubionych we własnym życiu i otoczeniu. Kiedy stoją przed bramą Dawida starego miasta Jerozolimy, wyobrażają sobie Żyda, wiecznego wędrowca, jego podróże i powroty. Patrzą de facto na Silwan, jedno z najbardziej kontrowersyjnych miejsc Jerozolimy, z którego Izrael przesiedla Arabów, po to, aby poszukiwać śladów Dawida. Tak komentuje powrót Żydów do Neuland. Neuland jest trudną rzeczywistością, podróż to tęsknota za wymarzoną utopią Żyda tułacza.

Powieść Nevo, napisana w języku hebrajskim i wydana w Izraelu, została okrzyknięta przełomowym wydarzeniem w literaturze tego kraju. Autor nie boi się zadawać trudnych dla swojego państwa pytań. Pytania te jednak nie otrzymują na kartach książki odpowiedzi. Czytelnik zostaje postawiony wobec konieczności interpretacji.