Gaza: Izraelska armia pozbawiła domu niemal pół miliona Palestyńczyków

Po 50 dniach wzajemnych ostrzałów i bombardowań zakończyła się wojna w Strefie Gazy. Izrael i Hamas zgodziły się na przedstawioną przez Egipt propozycję rozejmu. Od wieczora 26 sierpnia w Gazie obowiązuje bezterminowe zawieszenie broni, a strony mają niebawem usiąść do dalszych negocjacji.

Wojna w Gazie była najdłuższym i najbardziej krwawym konfliktem Izraela z Hamasem w historii. Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, konflikt kosztował życie 2145 osób w Gazie. Według ONZ co najmniej dwie trzecie spośród ofiar to cywile. Wśród ofiar jest ponad pół tysiąca dzieci. Ponad 11 tysięcy Palestyńczyków zostało rannych. Ponadto Hamas w ostatnich dniach dokonał egzekucji 25 osób, które były podejrzane o szpiegowanie na rzecz Izraela.

Israel-palestine

Wojna w Gazie – Raport

Po stronie izraelskiej zginęło 70 osób – 64 żołnierzy oraz szóstka cywilów.

W Gazie jest teraz 475 tysięcy uchodźców, z czego 290 tysięcy mieszka w szkołach ONZ. W Izraelu domy w miastach przy granicy z Gazą opuściło co najmniej 4 tysiące osób.

W ciągu siedmiu tygodni operacji „Obronny Brzeg” Izrael dokonał ponad 5 tysięcy nalotów na cele w Gazie, a Hamas wystrzelił w tym czasie 4,5 tysiąca rakiet, z czego ponad 700 przechwycił system Żelazna Kopuła.

W Gazie zniszczonych zostało co najmniej 40 tysięcy budynków, w tym 5 wieżowców oraz 24 szkoły i 70 meczetów. W czasie całej operacji izraelska armia zniszczyła 32 tajne tunele Hamasu, które zdaniem rządu Izraela były głównym celem nalotów.

Palestyńczycy szacują straty na co najmniej 6 miliardów dolarów, a według ich danych, pełna odbudowa zniszczeń może trwać nawet 10 lat.

Żródło: www.lewica.pl