We wtorek, 11 sierpnia, spotkali się przedstawiciele Rosji i Arabii Saudyjskiej, aby rozmawiać o stanowisku wobec Syrii i obecnych tam bojówek Państwa Islamskiego. Rozmowy jednak nie zakończyły się porozimieniem.

Moskwa szuka koalicji, aby rozpocząć walkę z Państwem Islamskim na terenie Syrii. Rosja nie chce jednak rezygnować ze współpracy z Basharem Assadem, prezydentem kraju i wieloletnim poplecznikiem Moskwy.

Arabia Saudyjska natomiast stoi na stanowisku, że Assad musi odejść. Saudyjski Minister Spraw Zagranicznych, Adelem al-Jubeir  podczas konferencji prasowej zorganizowanej po rozmowach z Sergiejem Ławrowem powiedział, że przyczyną sytuacji w Syrii jest prezydent Assad i pozostawienie go na stanowisku nie doprowadzi do rozwiązania problemu. „Assad jest częścią problemu, nie częścią rozwiązania.”

Ławrow powiedział, że najważniejszym celem powinno być zwalczenie terrorystów i że społeczność międzynarodowa powinna pomóc rebeliantom zjednoczyć się w tej walce. Jubeir odpowiada, że zjednoczenie nie może dotyczyć Assada.

Rewolucja przeciwko dyktaturze rodziny Assadów wybuchłą w 2011 i przerodziła się w wojnę domową. Bojówki Państwa islamskiego przejmują kontrolę nad wieloma obszarami rozbitego konfliktem państwa.