„Etiopica w polskich zbiorach”

etiopica

Wystawa przybliża sylwetki trzech Polaków, prekursorów badań etiopistycznych, których życie zawodowe i pasje związane były z chrześcijańską kulturą Etiopii. Stanisław Chojnacki, Wacław Korabiewicz i Stefan Strelcyn poszerzyli światową wiedzę na temat tego kraju i jego kultury. Dzięki nim polskie muzea, archiwa i biblioteki wzbogaciły się o kolekcje cennych etiopików, których część prezentujemy.

Profesor Stanisław Chojnacki, był bibliotekarzem, twórcą Muzeum Instytutu Studiów Etiopistycznych na Uniwersytecie w Addis Abebie. Zasłynął jako prekursor badań nad sztuką etiopską. Wacława Korabiewicza, lekarza, podczas pracy w Etiopii zafascynowały krzyże etiopskie. Napisał wiele książek na ten temat i stał się ekspertem, na którego prace do dziś powołują się badacze. Stworzył kolekcję krzyży, którą przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie. Profesor Stefan Strelcyn, semitolog, w latach powojennych założył Instytut Afrykański na Uniwersytecie Warszawskim i zasłynął jako badacz etiopskich tekstów religijnych. W 1967 roku cesarz Hajle Syllasje I wyróżnił go nagrodą swojego imienia przyznawaną najbardziej zasłużonym badaczom etiopskiej kultury.

Wystawa przedstawia cześć zbiorów, które trafiły do polskich kolekcji dzięki działalności Stanisława Chojnackiego, Wacława Korabiewicza i Stefana Strelcyna. Między innymi są to krzyże etiopskie, malarstwo, manuskrypty. Ekspozycja prezentuje też dokumenty związane z historią polskich badań etiopistycznych.

Tags: