HOOMAN MAJD w Warszawie – spotkanie, 22 października

Wydawnictwo Karakter wspólnie z Collegium Civitas zapraszamy na spotkanie z Hoomanem Majdem, irańsko-amerykańskim pisarzem i dzienikarzem, który w swoich książkach i artykułach komentuje najnowszą historię Iranu. Jego zdaniem stosunki Iranu ze światem zachodnim są bardziej skomplikowane niż się powszechnie uważa, dlatego wymagają wyważonej, rzeczowej analizy. Podwójna – zachodnia i bliskowschodnia – perspektywa wyróżnia Majda spośród licznych dziennikarzy i reporterów próbujących analizować irańską rzeczywistość. Jako Irańczyk dociera do miejsc niedostępnych dla turystów i zachodnich reporterów. Jako człowiek wykształcony na Zachodzie wie, jak opisać swój kraj, by stał się on bardziej zrozumiały dla ludzi z zewnątrz. Robi to z pasją, ale też z dystansem i szalonym poczuciem humoru. 

majd spotkanie
Spotkanie poprowadzi prof. Maria Krzysztof Byrski (Collegium Civitas). Zapraszamy do Auli A na 12 piętrze PKiN.

Hooman Majd urodził się w Teheranie, jest synem dyplomaty rządu szacha, wnukiem jednego z irańskich ajatollahów, większość życia spędził jednak za granicą: w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył studia. Przez wiele lat pracował w przemyśle muzycznym w Los Angeles, pozostając w nieustannym kontakcie z rodzinnym krajem i często do niego wracając. W 2009 roku był tłumaczem Ahmadineżada w ONZ, pracował jako tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Po irańskiej rewolucji w 1979 roku na stałe zamieszkał w Nowym Jorku. Publikuje w najważniejszych amerykańskich gazetach, między innymi w „The New York Times”, „The New Yorker” i „Newsweek”. 

Nakładem Karakteru ukazały się trzy książki Hoomana Majda (wszystkie w przekładzie Dariusza Żukowskiego): „Ajatollah śmie wątpić”, „Demokracja ajtollahów” oraz „Ministerstwo Przewodnica uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie”. 

Więcej tu: www.karakter.pl/autorzy/hooman-majd