Maciej Moskwa Kodeksy a rzeczywistość, czyli o etyce w fotografii dokumentalnej

Zapraszamy na ostatnie spotkanie ósmej edycji WJF. “Kodeksy a rzeczywistość, czyli o etyce w fotografii dokumentalnej”. Prowadzenie: Maciej Moskwa – 18 grudnia, godz. 19:00, barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa

Kodeksy, które nie są spisane, etyka, której nie uczymy się w szkołach. Porozmawiajmy o liniach, których jedni nie przekraczają, a inni świadomie i z rozwagą zostawiają za sobą. Świat fotografii pełen jest kontrowersji. Wzbudzają je zarówno amatorzy, profesjonaliści, autorytety, jak i laicy. W czasach, gdy wszyscy jesteśmy fotografami, szczególnie ciężko ustalić jednolity zbiór zasad, na którym można by się oprzeć. Fotografia ze swojej natury wyklucza jednolity punkt widzenia. Jednocześnie w dokumencie są obszary, w których od czasu do czasu jednym wolno więcej niż drugim. Odtwarza to sytuację panującą na polu innych działalności człowieka. Czy może wszystko to, co rejestrujemy, jest tylko zbiorem przypadków zaistniałych w określonych okolicznościach i każdy należy rozważać indywidualnie? Do czego mamy prawo fotografując cudze życie lub śmierć? Czy może w końcu jest tylko tak, że rzeczywistość fotograficzna zawsze będzie niosła w sobie dualistyczny ładunek dobra i zła? Porozmawiajmy.

Maciej Moskwa
Fotograf, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii WFH. Laureat nagród głównych w konkursach BZ WBK Press Foto (2014), Grand Press Photo (2015) i Gdańsk Press Photo (2015, 2016). Współautor, wraz z Rafałem Grzenią, książki reporterskiej “Sura” (2016).

Wszystkie nasze pomysły wspiera Fujifilm Poland!

WSTĘP WOLNY!
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie, Teatr Studio
Partner główny: Fujifilm
Patronat medialny: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, WarszawawarsawcomNie można dodawać kometarzy.