Wernisaż wystawy “Kwiat Ar-Rakki” Michała Zielińskiego

Zapraszamy na wernisaż wystawy Kwiat Ar-Rakki fotografa Michała Zielińskiego.
19 XII 2017, godz. 18.00, uliczna galeria Fujifilm – ul. Chmielna 21, Warszawa (dziedziniec kamienicy Jabłkowskich)
Wstęp wolny

 

 

Po wernisażu, około g. 19:30 zapraszamy do klubokawiarni Babel przy ul. Próżnej 5. Będziemy rozmawiać z autorem wystawy. Obejrzymy także kolejne zdjęcia Michała Zielińskiego – nie tylko z Syrii, ale także innych ogarniętych wojną rejonów.
***
Kwiat Ar-Rakki
W ogarniętej wojną Syrii są ludzie, którym nie jest obojętny los ich kraju. To bohaterowie przyodziani w tradycyjne kwieciste chusty Kefie. Sześć lat wojny, sześcioro młodych ludzi, sześć portretów, sześć wyrazistych twarzy. Kwiat syryjskiej młodzieży.
Wystawa Kwiat Ar-Rakki opowiada o bojownikach z szeregów YPG/YPJ/QSD (SDF) i codzienności miasta, w którym walczą. To nie są anonimowi ludzie, gdzieś z Bliskiego Wschodu. Dalil, Rohiv, Haval Jia, Rojin, Amare, Delshir walczą w słusznej sprawie, o pokój, o spokojną, godną przyszłość dla siebie i przyszłych pokoleń. Ich hart ducha przywodzi na myśl Powstańców z Warszawy. Różnica jest taka, że w Syrii w wielu miastach dzieją się takie Powstania Warszawskie.
Zdjęcia, które tworzą wystawę, zostały wykonane na przełomie września i października 2017 roku na pierwszej linii frontu, w dwóch sektorach kontrolowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne. Fotograf był obecny podczas walk o odbicie z rąk Państwa Islamskiego ich nieformalnej stolicy Ar-Rakki, ważnej symbolicznie dla obydwu stron.
Michał towarzyszył bojownikom i dokumentował ich codzienne życie w ogarniętym pożogą mieście. W szeregach YPG/YPJ/QSD (SDF) walczą przeciw Da’isz nie tylko Kurdowie, ale także inne nacje m. in. Arabowie i Asyryjczycy. Ich życie codziennie narażone jest na ataki ze strony snajperów, dronów i innych przedmiotów, które zaminowane stają się śmiertelnymi pułapkami.
Michał Zieliński – dziennikarz i fotoreporter z Krakowa. Specjalizuje się w tematyce wojskowej oraz problematyce społecznej Bliskiego Wschodu i państw postsowieckich. Jako korespondent relacjonował konflikty w Syrii, Iraku, Palestynie, Libanie oraz na Ukrainie. Zdjęcia podczas swojej ostatniej podróży do Syrii wykonał aparatami Fujifilm GFX 50S oraz X-T2.

Kuratorem wystawy jest Karina Krystosiak.

***

TOUCH&TRY

Podczas wernisażu do dyspozycji gości będą aparaty serii X oraz model GFX 50S. Zapraszamy do testowania.Nie można dodawać kometarzy.