Kurdystan i Turcja w obiektywie współczesnej literatury Kurdów

Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza i Pracownia Studiów Kurdyjskich IO UJ zapraszają na spotkanie z kurdyjskim pisarzem Mehmetem Dicle zatytułowane Kurdystan i Turcja w obiektywie współczesnej literatury kurdyjskiej. Prowadzenie dr Joanna Bocheńska.

Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza

Mały Rynek 4, 31-041 Kraków, Poland
21 stycznia, godz.18.00


Mehmet Dicle urodził się w 1977 w Hezro, niewielkim miasteczku nieopodal Diyarbakir w Kurdystanie północnym (Turcja). W latach 90 wyemigrował do Stambułu na studia. Dziś mieszka i pracuje jako nauczyciel geografii na jednej z wysp na Morzu Marmara niedaleko od Stambułu. Pierwszy zbiór jego opowiadań – w dialekcie kurmandżi języka kurdyjskiego – zatytułowany Asûs ukazał się w 2005 roku przynosząc Dicle rozgłos i uznanie kurdyjskich krytyków. Kolejne Nara (2010) i Ta (Gorączka, 2013) ugruntowały jego popularność zwłaszcza wśród wielu młodych ludzi, dla których udział w kurdyjskim życiu kulturalnym jest dziś wyrazem nie tylko własnej tożsamości i oporu wobec tureckiej polityki wynaradawiania, ale przede wszystkim – poszukiwaniem głosu kurdyjskiej nowoczesności w globalnym świecie nowych wyzwań i inspiracji.
Tematem spotkania będzie twórczość pisarza, sytuacja odradzającej się współczesnej kurdyjskiej kultury i niełatwa codzienność w Turcji.
Zapraszamy również do lektury kilku opowiadań Mehmeta Dicle w języku polskim w tłumaczeniu Joanny Bocheńskiej, które ukazały się na łamach czasopisma Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies nr. 15 i są dostępne online pod linkiem: http://www.kurdishstudies.pl/files/Fritillaria_Kurdica_2016_15.pdfNie można dodawać kometarzy.