Czwartkowe spotkania z kinematografią Bliskiego Wschodu – Dzeszcz

deszcz filmBliskowschodnie Koło Naukowe zaprasza na czwartkowe spotkania z kinematografią Bliskiego Wschodu.
Kino, jedna z głównych dziedzin sztuki to droga dialogu oraz wyrażenia odrębnej tożsamości. Pozwala nam przeniknąć przez kulturę i wartości, wyjść poza schemat, zrozumieć i spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. 

Cykl spotkań rozpoczynamy projekcją filmu pt.”Deszcz” oraz prelekcją historyka i krytyka filmowego, znawcy kina azjatyckiego, a także wykładowcy Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu dr Piotra Kletowskiego. 

Akcja filmu „Deszcz” dzieła irańskiego reżysera Majid Majidi rozgrywa się w 1989 roku, kiedy to radzieckie wojska wycofywały się z Afganistanu przekazując władzę Talibom. Najaf, Afgańczyk, ucieka z dzieckiem przed biedą do Iranu, gdzie znajduje pracę na budowie jako nielegalny imigrant. Po wypadku na budowie, aby móc przeżyć wysyła swoje jedyne dziecko w zastępstwie, Rahmata. Nieoczekiwanie okazuje się, że syn Najafa nie jest chłopcem, a dziewczyną. Latif, który odkrył tajemnicę zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Niestety rodzące się uczucie napotyka wiele trudności. 

Tags: , ,